Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pištín povýšil na Vesnici roku Jihočeského kraje

Jižní Čechy - Pištín na Českobudějovicku se stal Vesnicí roku Jihočeského kraje 2017. Tuto zprávu i s gratulací, jak se již stalo tradicí, zatelefonovala hejtmanka Ivana Stráská starostovi obce Jaroslavu Havlovi v pondělí 19. června. Pro obec s 636 obyvateli se jedná o premiérový titul.

19.6.2017 AKTUALIZOVÁNO 19.6.2017
SDÍLEJ:

V Pištíně mají důvod k oslavě. Jsou Jihočeskou vesnicí roku 2017.Foto: Deník / Jaroslav Sýbek

Starostu Havla telefonát zprvu zaskočil, ale moment překvapení se rázem změnil ve velikou radost. „Chci moc poděkovat všem, kteří se na tomto našem úspěchu podíleli," sděloval po telefonu.

Za držitelem vítězné Zlaté stuhy skončily na druhém místě Mičovice na Prachaticku a bronzový stupínek patří obci Hajany na Strakonicku. O pořadí rozhodla desetičlenná komise v čele s předsedou Bohumilem Rodem. Letos se do 23. ročníku této soutěže přihlásilo celkem 16 obcí, z toho 4 na Písecku, 3 na Českobudějovicku, na Prachaticku a Strakonicku, 2 na Jindřichohradecku a jedna na Táborsku. Náměstek hejtmanky Pavel Hroch uvedl: „Vybrat ty nejlepší není jednoduché ani z 16 obcí. Pamatujeme i 43 přihlášených. Budeme držet palce i v celostátním kole, případně v evropském, který se koná každé dva roky a reprezentovaly nás už Svatý Jan nad Malší, Řepice a Kovářov," dodal Pavel Hroch. Podle něj je i díky soutěži o vesnici roku jihočeský venkov nejen stále krásnější, ale i kvalitním místem pro život a nikoli jen nějakým skanzenem. V souvislosti s tím Pavel Hroch připomněl, že letos uvolní kraj v rámci Programu na obnovu venkova zhruba 100 milionů korun, tedy tradičně nejvíc v celé republice.

Žádný skanzen, ale ideální místo pro život

„Obec žije po celý rok bohatým kulturním životem a působí v ní řada spolků, které udržují venkovské tradice. V posledních letech zde mimo jiné opravili chodníky, vybudovali čističku odpadních vod či sportovně rekreační areál a dovybavili například i včelařskou expozici. Zároveň tu také nově otevřeli mateřskou školu a obec rovněž velmi úzce spolupracuje s místními podnikatelskými subjekty, zdejší farností a prostřednictvím chráněné dílny vytváří pracovní podmínky pro klienty Chelčického domova sv. Linharta," vyjmenovala hejtmanka Stráská hlavní důvody, proč se letos rozhodla hodnotící komise právě pro Pištín.

Mile překvapený starosta Pištína Jaroslav Havel ještě doplnil, že také vysázeli švestkový sad, protože chlapi chtějí slivovici. Za deset let přibyly aleje s 500 stromy a nyní by s dotací mělo růst dalších 140. Loni se povedla výměna kanalizace, úprava povrchu komunikací, chodníků i rekonstrukce češnovické hospody. Náves zdobí opravený kostel a za měsíc se dočkají i hřbitovní chodníky. Letos se chystá také rekonstrukce češnovické kaple a silnic. Na obec s 636 obyvateli se toho neděje málo. „Zlatí jsou lidé, není problém cokoli zorganizovat," chválí starosta spoluobčany i druhý ročník akce Vaříme a smažíme regionální potraviny.

Středeční Zahradní slavnost bude veselejší díky vítězství, jehož obec dosáhla několikaletým úsilím zlepšit život svým obyvatelům.

Přehled dalších ocení pro obce

Bílá stuha – za činnost mládeže
Obec Lodhéřov

Modrá stuha – za společenský život
Obec Svatý Jan nad Malší

Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu
Obec Čejetice

Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí
Obec Bernartice

Cena naděje pro živý venkov – za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích
Obec Albrechtice nad Vltavou

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova v kategorii C (nové venkovské stavby)
Obec Jankov: Nová hasičská zbrojnice Holašovice

Diplom za moderní knihovnické a informační služby
Obec Branice

Diplom za vzorné vedení obecní kroniky
Obec Strunkovice nad Blanicí

Čestná uznání:
*Za podporu podnikání: Řepeč
*Vladimíru Macounovi starostovi obce Nerestce za dlouhodobý rozvoj obce
*Za užití přírodních prvků v krajině: Kačlehy
*Za vzornou péči o nejmladší obyvatele obce: Čepřovice

Autor: Jana Zuziaková

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Při fotbalu dojde i na zážitek s policií

Petr Kváča

Na zápase v Havířově je nejhorší dlouhá cesta, směje se gólman Petr Kváča

Náklaďák srazil v Lišově chodce, od Budějovic stála kolona

Lišov - Dopravní nehoda zkomplikovala v pátek ráno průjezd Lišovem. Na hlavní lišovské třídě 5. května srazil před půl osmou nákladní automobil chodce.

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Boletice - Sto třicet policistů z pořádkové jednotky, včetně psovodů, strávilo čtvrteční noc v boletických lesích. Trénovali pátrání po ztracených houbařích.

Odvolit je možné i v posteli

České Budějovice – V pátek a v sobotu voliči odevzdají hlasy svým vyvoleným stranám a kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Ledenice – Nová cisterna udělala radost ledenickým dobrovolným hasičům. Ti jsou nejstarším fungujícím spolkem obce a jedním z nejstarších vesnických hasičských sborů v republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení