„Důvodem zdražování piva je zdražování ječmene,“ uvedl včera pro Deník výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Právě ječmen prodělal za poslední měsíce největší cenový skok, ale v závěsu za ním se drží i energie nebo nafta.

Hlavní je slad

„Slad tvoří kolem třiceti procent ceny piva,“ vyjádřil se Veselý. „Netvrdím, že o tolik pivovarníci zdraží, je to můj odhad, pokud nebudou hrdinové a zásadně nesáhnou do svých marží,“ doplnil ředitel svazu. Veselý poukázal na to že některé firmy nakupovaly loni sladovnický ječmen v ceně 3880 korun za tunu a letos se vykupuje místy už za 7000 korun za tunu. Pivaři sledují vývoj rezignovaně. „Zdražil se chleba, taky ho jím. Zdražil se benzín, taky jezdím,“ komentoval čekání na nové ceny pětatřicetiletý Jaroslav Žikeš z Českých Budějovic.

Lahve i sudy

„Zdražili jsme mezi pěti až sedmi procenty z původní ceny,“ řekl včera ke změně mediální zástupce Prazdroje Vladimír Jurina.
Světlé výčepní pivo Gambrinus obchodníci dostávají nyní za 10,30 koruny místo dřívějších 9,90 koruny za jednu láhev. Sudové pivo stejné značky expeduje pivovar ze skladů nově za 12,20 místo 11,50 koruny. Příčinou zdražení podle Juriny je zvýšení cen vstupů ale jestli je zdražení konečné pro příští rok neuměl předpovědět.


Od 1. prosince změní ceny Budějovický měšťanský pivovar. „Podle druhu piva to bude o korunu až dvě koruny na půllitr. Větší zvýšení bude u vícestupňových piv,“ uvedl předseda představenstva Miroslav Leština. Doplnil, že je to první zdražení za poslední tři roky a zdůvodnil ho nárůstem ceny sladů minimálně o 40 % a zmínil i vyšší vodné a stočné.


„Reagujeme tím už na ceny co přijdou,“ odvětil Leština na dotaz ohledně předpokládané změny cen energií na počátku příštího roku. Potvrdil, že se již tvoří smlouvy na příští rok, ale pokud by se pohly vstupy musel by na to prý měšťanský pivovar podle předsedy představenstva reagovat.

Listopad vyloučil

Zpátky se zatím drží Budějovický Budvar, n. p. „Stanovení ceny je složitá věc,“ upozornil mluvčí společnosti Petr Samec. „Neznamená to, že když se o deset procent zvednou vstupy, že o deset procent zdražíte. Cena se tvoří nejen na základě vstupů, ale i na základě toho, co dovolí trh,“ dodal Samec na vysvětlenou.


Budvar určitě nebude zdražovat v listopadu, ale změně cen se nevyhne. „Zdražil chmel, slady, rostou i energie a nafta. Bohužel se všechno zkumulovalo,“ konstatoval Samec.