Osud pizzerie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích měl v pátek rozhodnout soud.

Město tvrdí, že vypovědělo nájemní smlouvu a nájemce se má vystěhovat. Postižená firma se ale brání, že nájem byl ukončen neoprávněně a odmítá se vystěhovat. Rozhodné slovo v pátek u soudu nepadlo. Bude povolán nový svědek a všichni účastníci se sejdou v soudní síni znovu na počátku července.

Pizzerie zatím v objektu dál působí. „Platíme řádně nájem,“ řekl zmocněnec nájemce Ladislav Vrabel k současné situaci. Právě neplacení nájmu je podle Vrabela jedinou možností, kdy by mohlo město smlouvu vypovědět.

Vrabel to v pátek zopakoval i před soudem. Na výzvu soudkyně také vylíčil, jaké částky do vybavení a rekonstrukce přízemního prostoru vložil. Celkem to podle jeho slov bylo asi 1,5 milionu korun za několik let existence restaurace.

„Můj záměr byl dlouhodobý. Náš nájem byl postavený tak, aby neskončil nikdy,“ odpověděl Vrabel na otázku soudkyně, zda se neobával vkládat prostředky do cizího majetku. Za jeho působení se v pizzerii objevila pec na pizzu, zděný barpult nebo olejomalby na stěnách.

Před časem se ale město rozhodlo ukončit nájemní vztah a tvrdí, že to může učinit i bez udání důvodu. Přestřelka právnických formulek, která debatu o výpovědi z nájmu v pátek v soudní síni doprovázela, připomínala skutečné žonglování se slovy.

Například ve chvíli, kdy právní zástupce Správy domů, která pizzerii žaluje, řekl, že smlouvě chybí na samém počátku jeden důležitý úřední souhlas. Právní zástupkyně žalované pizzerie vzápětí opáčila názorem, že neplatnosti se nemůže dovolávat ten, kdo ji způsobil (tedy město, za které onen souhlas chyběl). Podobných situací v různém vyznění se událo ještě několik ale soud definitivní rozhodnutí nevyřkl. Kvůli výslechu nového svědka se všichni účastníci sejdou ještě v červenci.

Do té doby ale může pizzerie přijít o svou předzahrádku. Podle města je instalovaná bez povolení. Radnice proto dala firmě Fresh CZ, která podnik provozuje, lhůtu do 19. června, aby předzahrádku odstranila.

Předzahrádce na náměstí zvoní hrana

„Sdělili nám ze správy veřejných statků, že pokud nevyklidíme terasu do devatenáctého června, přijedou ji vyklidit,“ řekl v pátek Deníku Ladislav Vrabel, který je zástupcem provozovatelů podniku.

Spor o terasu je pokračováním sporu o platnost nájemní smlouvy. Podle Vrabela totiž dopravní úřad odmítl dát souhlas s umístěním předzahrádky právě kvůli nájemní sm¨louvě, která je z pohledu radnice neplatná.

Předzahrádka je tedy na náměstí podle radnice načerno a chystá se ji odstranit.

Vrabel takový postup odmítá a naznačil, že raději přivaří stoly a židle k železné ohrádce. „Aby si s sebou museli vzít rozbrusku,“ prohlásil na adresu plánovaného postupu magistrátu.

Údajná neplatnost smlouvy je podle Vrabela pochybením magistrátu a v případě, že uspěje se svým stanoviskem, chce radnici žalovat o náhradu škody.