„Vloni vzniklo družstvo žen, které od letoška startuje v soutěžích. Chceme obnovit i dorost,“ řekl starosta SDH Planá Jan Schönbauer. Dorostenecké družstvo startovalo v soutěžích naposledy předloni, pak se rozpadlo. „Kluci šli do škol mimo České Budějovice,“ poukázal na hlavní problém mládežnické kategorie velitel plánských hasičů. „Chceme dorost obnovit a vypadá to, že by se družstvo mělo dát dohromady i když je tu konkurence fotbalu nebo hokejbalu,“ připomněl Schönbauer. I mezi muži je tři čtvrtě hasičů také hrajícími fotbalisty a družstvo hasiček jsou zase hlavně manželky nebo přítelkyně hasičů.


Ještě před deseti lety však v Plané žádné soutěžní družstvo neměli. „Bylo tu jen pětadvacet členů. Ale dali se do toho i mladší a mají zájem,“ pochválil si velitel sboru, který dnes čítá 55 hasičských hlav.


V sobotu uspořádali Plánští i hasičskou soutěž u příležitosti předávání uznání zasloužilým členům. Čestné uznání Krajského svazu hasičů Čech Moravy a Slezska za jubilejních 50 let ve sboru obdrželi Jiří Hošna, Růžena Šafránková a Jan Prener. „Naposledy jsme soutěž pořádali před dvěma lety, když jsme slavili výročí šedesát let trvání sboru,“ řekl k minulému požárnímu klání Schönbauer.


Tentokrát se akce účastnilo osm družstev. V mužích se umístilo první Vrábče, druhá byla Planá I a třetí skončilo Lipí. V mužích nad 35 let předběhly Nové Homole Planou II a v ženách se za sebou seřadily Nové Homole, Jankov, Planá. Domácí odsoudily na poslední místo technické problémy. „Normálně trénujeme z druhé strany hřiště. Když to otočíme, nedaří se nám. Bojíme se asi domácích fanoušků,“ poznamenal k nezdaru, který však provázelo mohutné povzbuzování, plánský velitel SDH. Ženské týmy potom ještě mimo soutěž složily jedno družstvo, které požární útok provedlo společně, jako nácvik případné „ostré“ spolupráce.


V budoucnu by chtěli v Plané pořádat pravidelně soutěž „O pohár starosty Plané“. „Jsme rádi, že je nám obecní úřad nakloněn,“ ocenil pomoc obce Schönbauer.