V Praze a v Plzni již uvažují, že by po zesnulém Karlu Gottovi pojmenovaly ulici nebo kulturní sál. Jméno Karla Gotta by se ale mohlo případně objevit i ve vesmíru. Pokud by se našel objevitel nové planetky, který by byl zároveň zpěvákovým velkým příznivcem. Pak by totiž mohl komisi, která zasedá pod Mezinárodní astronomickou unií, požádat o zanesení tohoto názvu do seznamu. Jakmile je pak jméno veřejně publikováno ve vědeckém časopise, je platné.

POLITICI JSOU V NEVÝHODĚ

S pojmenováváním planetek mají už v jižních Čechách dlouholeté zkušenosti na Hvězdárně Kleť. Proto ve vesmíru můžeme najít například planetku Ludvík Vaculík, Záboří nebo Vladimír Mišík. Podle astronoma z Kletě Miloše Tichého je ale třeba splnit celou řadu podmínek. „Těch pravidel je hrozně moc,“ říká Miloš Tichý. „Název nesmí být podobný jinému názvu, nesmí být jazykově nevhodný v jiném jazyce a nesmí být komerční,“ vyjmenovává jen některé podmínky Miloš Tichý. Platí také, že po politicích může planetka nést jméno až sto let po jejich úmrtí nebo nesmí být pojmenována po vojácích.

Právo na navržení jména má objevitel planetky, který ho navrhuje mezinárodní komisi. Může jít i o amatéra, který má ale mnohem menší šance, než profesionálové, protože mu příslušné výpočty a pozorování zaberou nejen měsíce, ale spíše roky. „Může to trvat i pět let,“ upozorňuje Miloš Tichý.

Na Kleti ročně objeví několik planetek, ale je to pro ně jen vedlejší výsledek bádání. Poslední muzikantské jméno pro vesmír odtud bylo Vladimír Mišík. Planetky objevené z Kletě nesou třeba jména vynálezce Františka Křižíka, myslitele Petra Chelčického, rybníkáře Jakuba Krčína či hory Říp.