Zatím existují jen v plánech architektů. Už teď ale dělají starosti ekologům nebo některým dopravním odborníkům.

„Má mít výšku dvacet jedna metrů, to nemá obdoby. Převýší všechny okolní stavby,“ říká například Pavla Matějková ze sdružení Calla o připravovaném obchoďáku. Nelíbí se jí ani to, že vznikne na zemědělské půdě mezi Ternem a Voříškovým dvorem a v záplavové oblasti.

Se všemi problémy se ale investor dokázal vyrovnat. Územní plán výstavbu umožňuje a případnou záplavovou vlnu má odvrátit navážka.

Matějková se ale svých výhrad nevzdává. „Podle dokumentace je obchodní centrum o výšce sedmipatrového domu ’městotvorným’ objektem, jehož realizací dojde k ‘poměštění Strakonické ulice a zároveň se vytvoří vhodné podmínky pro investiční záměr navrhovatele’,“ cituje Matějková nesouhlasně oficiální dokumenty. „Vážně a nepokrytě je čistě podnikatelský záměr, který schválila budějovická radnice, prezentován jako záměr v souladu s veřejným zájmem,“ podivuje se nad přístupem radnice ke změně územního plánu Matějková.

Na frak podle ní dostane i městský okruh v tomto úseku. Proudí zde tranzit z mezinárodní silnice E55 na Český Krumlov a na Prahu a místo patří k nejzatíženějším ve městě. Nová křižovatka podle některých názorů plynulosti dopravy nepřispěje. „Bude se napojovat ve vrcholu oblouku zatáčky, kde není dobře vidět,“ upozorňuje například opoziční zastupitel, architekt Vladimír Zdvihal, který by novou světelnou křižovatku viděl jako možnou až ve chvíli, kdy kolem města odvede tranzit dálnice.

Náměstkyně primátora Ivana Popelová ale říká, že dopravní poměry se nezhorší. „Dopravní řešení bylo prověřeno v rámci dopravního modelu a výsledky hovoří o tom, že nová křižovatka plynulost dopravy na Strakonické nijak nezhorší,“ zdůraznila Popelová. Náměstkyně primátora navíc například slíbila v lokalitě cyklistům novou stezku.

Změna územního plánu se nyní podle Popelové dotýká pouze dopravního napojení. Ohledně zastavitelnosti území se nic nemění a investor pouze využívá možnost zastavit území, které už je k tomu v územním plánu určeno.