Šestnáctiletý Arnošt Petráček před dvěma týdny dokončil studium na Církevní škole Rudolfovská v Českých Budějovicích. Od září je studentem gymnázia olympijských nadějí. Je totiž závodním plavcem, a přes tělesné postižení má na kontě významné úspěchy.

Se zkrácenými horními končetinami plave doslova jako ryba čili celým tělem. Člen českého paralympijského týmu je navíc úřadujícím vicemistrem světa a bude za Českou republiku bojovat na letošní paralympiádě v čínském Pekingu.

Před odletem s ním exkluzivně rozmlouvala spolupracovnice Deníku, která chodí do stejné školy.


Kdy jsi s plaváním začínal?
Rodiče měli penzion na Lipně, takže mě máchali ve vodě odmalička, asi už od tří let. Strašně mě to bavilo. Bez vody jsem nemohl být, tak jsem u toho zůstal a závodně plavu od sedmi let. Před dvěma lety jsem byl zařazen do českého paralympijského týmu.


Jaké jsou tvoje dosavadní úspěchy?
Mezi juniory jsem se umístil na druhém místě, ale mezi dospělými jsem letos skončil také druhý na padesát metrů znak.


Musel jsi plnit limity pro nominaci na nadcházející paralympiádu v Pekingu?
Nedávno jsem byl v anglickém Shefieldu a později také v Berlíně, kde jsem musel plnit limity na Peking. Splnil jsem ještě další limit, a to na padesát metrů volný způsob. Chtěl jsem splnit i třetí, ale to se nepovedlo. Protože jsme předtím měli soustředění, kde jsme trénovali pozdě večer. Měl jsem jinak postavený režim, takže jsem byl unavený. Limity se rozdělují po třídách postižení S1 – S10. Patřím do třídy S4. Dělení se týká svalů v rukou, jak končí ruce a všechno s tím spojené. Tohle měří klasifikátoři. Paralympijský výbor nastaví limity a my je pak musíme plnit. Někde to bylo ostřejší, někde méně. Třeba na stovku volný způsob to bylo hodně přísné. Nejdřív byla stanovena jedna minuta a padesát vteřin, pak to byla minuta čtyřicet devět rovných. Já měl minutu čtyřicet devět celých třicet osm. To je škoda, ale co! Hlavně, že mám limity na padesát metrů znak a volný způsob, to je důležité.


Bude ti sedmnáct, závodíš už ve věkové kategorii mezi dospělými?
Ve věkové kategorii ne, rozděluje se to podle postižení. V mé kategorii jsou i třicetiletí nebo čtyřicetiletí pánové. O čas soupeřím například s jedním čtyřicetiletým Litevcem. Celkem se budeme o medaile prát asi čtyři. Jeden Mexičan, Brazilec, Litevec a já. Takže budu zřejmě bojovat o třetí místo.


Jak vypadá tvůj tréninkový proces?
Mimo soustředění trénuji na českobudějovické plovárně. Trénuji brzy ráno, kvůli veřejnosti chodím ještě před otevírací dobou. Mám od pana primátora Juraje Thomy zařízenou dráhu, takže mi radnice vychází vstříc. Tréninky probíhají od úterý do pátku od půl sedmé do čtvrt na devět.


Zajímáš se o jiné sporty, nebo jenom o plavání?
Posiluji na kole. Hodně jezdím, tenhle pohyb potřebuji na nohy i kvůli paralympiádě. Musím posilovat všechno, a v tom mi cyklistika dost pomáhá. Ale v zimě mi pomáhají i sjezdové lyže. V sedmé třídě jsem absolvoval povinný lyžařský výcvik se školou.


Kdo je tvým trenérem?
Moje mamka, která mi vymýšlí cvičení podle toho, jak plaveme na soustředění, kde nás trénuje hlavní trenérka. Teď jedu do Liberce, v srpnu bude soustředění ve Strakonicích.


Vás bude víc? Kdo tam bude?
Mančaft má celkem devět plavců, navíc trenérka a jeden asistent.


V čem ti pomáhají rodiče?
Rodiče mi jsou velikánskou oporou. Bez nich bych nic nedokázal. Mamka se ujala trénování, jezdí se mnou, stará se o věci kolem bazénu, a abych na to opravdu měl.


Teď trochu od plavání, – co ty a škola?
Jo, já a škola… Dokončil jsem devátou třídu na Církevní základní škole Rudolfovská v Českých Budějovicích. Chtěl bych moc poděkovat, že mi vedení školy umožnilo studium podle individuálního plánu. Že jsem mohl trénovat, když jsem potřeboval, a také všem učitelům za jejich vstřícnost. Vždycky jsme se s nimi totiž dokázali domluvit.


Co tvoje bývalá třída? Jak tě přijímali spolužáci a jak s tebou slavili úspěchy?
Když jsem přiletěl před dvěma lety z mistrovství světa z Durbanu, tak pro mě připravili menší oslavu s chlebíčky. Přivítali mě perfektně. A minulý rok, po příletu z Taipei, taky. Třída byla v pohodě.


Po ukončení devítileté školní docházky míříš také na sportovní gymnázium, jako mnoho sportovců?
Chystám se na Gymnázium olympijských nadějí v Českých Budějovicích, což je sportovní gymnázium. Hodně se tam těším a uvidíme, co to udělá.


Jak probíhalo přijímací řízení na střední školu?
Přijímačky se konaly už v lednu. Musel jsem splnit talentové zkoušky, s čímž jsem neměl problém. Upravili mi časy, ostatním to šlo rychleji, to je jasné. Ty časy byly upraveny podle časů paralympijských, to se nedá nic dělat. Zkrátili mi to asi o šest sekund od limitů, které normálně plavu, což je dost.
Každopádně se tam moc těším. A budu mít i individuální plán, protože budu určitě dál plavat. Uvidíme po paralympiádě. To bude rok volna a pak to znova začne. Bude mistrovství světa a zase další závody.


Co je teď tvojí sportovní náplní? Máš jen ty tréninky?
Mám tréninky, jezdím hlavně na kole. Když mám soustředění, tak chodím normálně do posilovny, a to je mojí tréninkovou náplní.


Závody sportovců se konají po celém světě. Cestuješ rád?
Tak cestuji hodně rád, to je pravda. Hodně cestuji letadlem. Díky mistrovství světa jsem se dostal do Jihoafrické republiky do Durbanu. Minulý rok jsem odletěl na Taiwan, takže jsem poznal se sportováním opravdu pořádný kus světa.

Arnošt Petráček, reprezentant ČR

-Narodil se 25. července 1991 v Písku, od narození je tělesně postižený.

- Základní školu začal v rehabilitačním a vzdělávacím centru ARPIDA v Českých Budějovicích. Do čtvrté třídy v rámci integrace přešel na Základní školu v Dubném, letos dokončil devátou třídu v Církevní základní škole Rudolfovská v Českých Budějovicích. Od září bude studovat Gymnázium olympijských nadějí v Českých Budějovicích.
- V současné době plave za závodní oddíl Kohinoor České Budějovice.

- V roce 2005 byl zařazen do reprezentace České republiky tělesně postižených sportovců.

- Mezi největší zájmy patří vedle plavání také jízda na kole, lyžování a počítače. Ve škole používá při psaní notebook a využívá ho i pro další vzdělání prostřednictvím internetu. Jízdní kolo má uzpůsobené ke svému postižení a na jeho zhotovení obdržel peníze od Nadace KUŘE – pomozte dětem. Kolo mu pomáhá i jako rehabilitační pomůcka.

- Největší sportovní úspěchy : v roce 2006 na Mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu získal stříbrnou medaili v disciplině 50 m motýlek, v roce 2007 získal čtyři stříbrné medaile na Světových hrách na Taiwanu v disciplinách 50 m motýlek , 50 m znak, 50 m volný způsob, 100 m znak.


- Letos splnil limity na Paralympijské hry v Pekingu v září 2008 na nominačních závodech v Anglii, Berlíně a Bratislavě.

Anežka Lhotová