„Začít bychom chtěli 
v červnu nebo v červenci," říká k připravované akci náměstek primátora Kamil Calta a dodává, že výběrové řízení na dodavatele se bude nyní vypisovat. „Objízdné trasy se ještě řeší. Ve městě bude uzavírek víc," vysvětluje náměstek primátora. Jeden z hlavních dopravních tahů do Českých Budějovic bude vyřazen z provozu pravděpodobně do konce roku. Změnit zažité trasy budou muset třeba Roudenští. „Manžel a syn jezdí do práce autem. Pojedou nejspíš směrem přes Vidov na Novohradskou," popisuje jed᠆nu z možných cest obyvatelka Roudného Dana Šuldová. Ještě je podle ní možné vyrazit směrem na Včelnou. Náhradní trasy ale čeká značná zátěž. „Bydlíme v Plavské ulici a už dnes ani nemůžeme vycouvat od domu, jaký je tam provoz," komentuje situaci Dana Šuldová. Sama dojíždí do Českých Budějovic autobusem.

Dopravní podnik si podle Radka Filipa z oddělení řízení dopravy najde náhradní cestu skrz novou zástavbu na okraji Rožnova.

V Plavské ulici opraví i chodníky nebo světla

Zhruba padesát milionů korun by měla stát proměna části Plavské ulice v Novém Roudném, kterou chystá město České Budějovice. Od okraje zástavby až k bývalé točně autobusu u obchodu se bude předělávat komunikace, hlavně kvůli nové kanalizaci. Zároveň se změny dotknou chodníků, vodovodu nebo veřejného osvětlení.

Městu by s Plavskou měl pomoci i kraj, kterému silnice patří. „Kraj nám přispěje na komunikaci," oceňuje náměstek primátora Kamil Calta s tím, že tyto peníze poputují na kryt vozovky.

Důležitá bude podle náměstka primátora koordinace objízdných tras s ostatními uzavírkami ve městě. Už vloni totiž například začala v Mladém stavba další etapy Zanádražní komunikace, takže je z této strany uzavřen průjezd do Suchého Vrbného.

Pro řidiče i ostatní účastníky dopravy bude akce znamenat několik měsíců omezení. „Realizace se předpokládá od června 2014 do konce roku 2014," uvedla k chystané rekonstrukci Plavské ulice tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Podle Kamila Calty bude sice uzavírka silnice úplná, ale oprava by mohla být rozdělena, aby alespoň obyvatelé domů měli do nemovitostí částečný přístup v některé fázi stavby.

Změny se dotknou i městské hromadné dopravy. „Objízdná trasa se plánuje z náměstí Bratří Čapků," uvedl za dopravní podnik Radek Filip, vedoucí oddělení řízení dopravy. Doplnil, že ve zdejších úzkých ulicích by měly ke slovu přijít minibusy. Podle náměstka Kamila Calty už radnice schválila, že dopravní podnik připraví výběrové řízení na nákup nových vozů.