Ředitel Zemského hřebčince Písek Karel Kratochvíle, defilé plemenných hřebců komentoval. „Předvedení budou teplokrevníci, chladnokrevníci i malé koně. Plemenné hřebce chováme proto, abychom je mohli připouštět. A to děláme dvěma způsoby. Buďto přirozenou plemenitbou nebo inseminací, čerstvým spermatem. Připouštěcí sezóna začíná prvního února a končí na konci července,“ vysvětlil s tím, že chovatelé si mohou vybrat nejlepší hřebce pro své klisny.

Písecký hřebčinec má podle jeho slov 45 hřebců. „V současné době tady v hřebčinci máme jednadvacet hřebců. Ostatní jsou rozmístění na připouštěcích stanicích po republice,“ řekl.

A zmínil úspěch dvojice. „Jeden z našich hřebců s jezdcem Kamilem Papouškem dělá kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu,“ vyzdvihl, když už lidé tleskali desetileté Barboře Vachutkové z Pardubic. „Tohle je plemenný hřebec Orchids Romario. Jezdím na něm půl roku. Už to zvládnu, je moc hodný,“ prozradila malá dívka. Kristýna Fintová z Kestřan na Písecku přijela, aby předvedla plemenného hřebce, osla domácího. „Říkáme mu Matýsek, jeho jméno je však Antek. Nikdy mě nekopl, když připouští, tak je ale nepříjemný. Oslík můj není, pochází z farmy z Humňan na Písecku,“ hladila osla.

Plemenné hřebce si přijel v sobotu prohlédnout i zvěrolékař z Nepomuku. „Koňmi jsem se zabýval celý život. Přišel jsem ke koním, když jsem byl malý kluk. Děda byl kovář. Teď už jsem v důchodu, ale zabýval jsem se reprodukcí koní, inseminoval jsem je. Takže každý rok jsem se přijel podívat na hřebce, abych případným chovatelům poradil, jakého vybrat hřebce. Pro každou kobylu je vhodný jiný hřebec,“ líčil s úsměvem Václav Šelmát. „Dnes jsem přijel proto, abych viděl, jaká je nabídka. Největší problém vidím v tom, že lidé koně překrmují a koně mají málo pohybu. S tím pak souvisí další zdravotní problémy,“ zamýšlel se.