Římov

V Římově se ale redukce akcí nechystá, spíše naopak. „Plesovou sezonu zahajujeme v pátek," říká římovský starosta Miroslav Slinták. Na obecním plese bude hrát Corso a akce se uskuteční v restauraci Malše.

Podnik patří obci a podle starosty se zde vždy za dva roky obměňuje výzdoba na sezonu. „Ples tu mají ještě hasiči a sportovci," dodává ohledně restaurace starosta a připojuje, že dvě akce se také konají v Dolní Stropnici.

V sále pro 60 lidí mají bál dobrovolní hasiči a také obyvatelé osady Branišovice. V římovské hospodě Pod Ořechem se pak po několika letech sejde k další akci parta, která si říká Hlubina. Chybět nebude masopustní zábava.

V Římově nezapomínají ani na nastupující generaci. „Dětské maškarní se bude konat v restauraci Malše," dodává Miroslav Slinták.

Plav

Zajímavou rošádu provedli před časem v Plavu. Myslivecký bál, který bude na konci ledna nejbližší akcí, nahradil někdejší ples chovatelů. Myslivecký v názvu ale neznamená patronát některého ze spolků. Spíše naznačuje velmi dobře zásobenou tombolu, kde se nachází pestrý výběr zvěřiny, třeba srnčí nebo bažanti.

Standardně všechny milovníky tance oslovují v Plavu se svým pozváním sportovci a dobrovolní hasiči. Zábava se pořádá také o masopustu.

Podle kalendáře jsou sportovci až poslední v řadě, ale i oni už začali s přípravami. „Drobné věci už pomalu chystáme," potvrdil včera předseda hokejbalového klubu Petr Kopic a dodal, že už je také domluvený sál a kapela. „Hrát bude druhý rok kapela The Slakers, za dobrou cenu," zmínil Petr Kopic. 

Na sportovní ples je podle Petra Kopice dobrá návštěvnost, ale poslední dva roky by se pro zájemce ještě volné místo našlo. „Bejvávalo to lepší," říká k zaplnění sálu Petr Kopic.

Jílovice

Postupnou redukcí prošla v minulých letech plesová nabídka v Jílovicích. Domácí se soustředí letos na Bál spolků, který se bude konat 8. února. K pořadatelství se spojila obec Jílovice, myslivecká sdružení Jílovice, Kojákovice a Lipnice, dobrovolní hasiči z Jílovic, Kramolína a Lipnice, Aero Club Kramolín a TJ Jílovice.

Podle místních obyvatel lidé na plesy chodí málo a na sedm bálů nepůjdou. Pořadatelům by pak zbyly jen oči pro pláč. „V dnešní době to nikdo sám neutáhne," říkají v menší vesnici o organizaci bálu.

Trhové Sviny

Podle dlouholetého restauratéra a pořadatele bálů Jiřího Vretose z Trhových Svinů jdou pořád lidé na atraktivní bály s bohatou tombolou nebo známou kapelou. Ale už si také vybírají.

„Dříve určitě chodili lidé na plesy více. Teď  si vyberou jeden, nebo maximálně dva," říká Jiří Vretos a poukazuje na to, že lidé nemají tolik peněz. V Trhových Svinech se letos bude konat celá řada akcí, protože přístavba kulturního domu nabízí nový sál. Vrcholem sezony bude Muzikantský bál se třemi kapelami.