Místo poloviny června se bude plovárna otevírat pravděpodobně až o měsíc později. Snad 20. července.

Pro řadu obyvatel krajského města je to určité zklamání. „Já jsem tam chodila vždycky po škole,“ zmínila studentka Kamila Dašková z Českých Budějovic. Teď si sympatická dívka bude muset počkat. Konec školního roku plovárna určitě nestihne. „O prázdninách jsem tam chodila jen párkrát. To jsem chodila jinam, protože na plovárně bylo úplně narváno,“ doplnila na adresu oblíbené atrakce Dašková a připojila podiv nad tím, že se opravuje „nějak“ často. Nad budoucími bazény se v současnosti tyčí dva obří stany, které chrání staveniště před povětrnostními vlivy. Co se děje pod stanovými fóliemi, je zrakům veřejnosti ukryto.

Jisté je, že práce nepostupují tak rychle, jak původně měly. Podle radnice jsou důvody, kvůli kterým se rekonstrukce zdrží, dva. „Zpoždění oproti původnímu harmonogramu je zapříčiněno rozšířením prací na zpevnění podloží bazénů,“ jmenoval jeden z důvodů náměstek primátora František Jelen.
O tom, že plovárna má s podložím problémy se ví už roky. Bazény se opravovaly několikrát. Padly dokonce i návrhy, aby se někde jinde, kde by byly vhodnější geologické podmínky postavila úplně nová.

Radnice se však rozhodla, že ještě jednou sáhne k opravám. Tentokrát celkem za 65 milionů korun. A podle náměstka Jelena se tentokrát podaří problémy s podložím vyřešit, jak se nechal slyšet v českobudějovickém zastupitelstvu. S financováním akce pomohou i dotace. Ze zmíněných 65 milionů korun by dotace měla činit 60,5 milionu.

Díky dotacím a změně v rozpočtu přibudou i vodní atrakce. Jejich rozšíření je podle radnice druhým důvodem zdržení. „Děti možná budou rády,“ řekl k atrakcím Ivo Vlasatý, který v Budějovicích studuje. Vzápětí ale dodal, že jeho nepřilákají, protože sám se většinou jezdí koupat jinam.

Peníze navíc

Aby byly peníze na rekonstrukci letní plovárny, museli českobudějovičtí zastupitelé sáhnout i k rozpočtové změně. Celkem přesunuli na stavbu nově 14 milionů korun.

Z této částky ale půjdou podle náměstka primátora Františka Jelena více než čtyři miliony korun na vodní atrakce, které by měly letní plovárnu vylepšit.
„Rozpočtová změna kvůli atrakcím činí 4,8 milionu korun,“ uvedl Jelen a vypočetl, že se veřejnost může těšit na čtyřpruhovou skluzavku, „divokou řeku“, masážní rošty a „vodního ježka“.

V zastupitelstvu sice nechyběly hlasy, že když město šetří na všech stranách, nemuselo na atrakce vynakládat nyní tolik peněz. Zastupitel Petr Braný dokonce ironicky naznačil, že za snahou po rozšíření atrakcí by mohly být blížící se komunální volby, ale pro potřebné peníze nakonec většina v zastupitelstvu ruku zvedla.

Vylepšená plovárna by se měla vyvarovat i jistých problémů, které jí v minulosti veřejnost vytýkala z hlediska hygieny. „Venkovní bazény se mi při poslední sezoně zdály trochu špinavé,“ poznamenala k tomu Kamila Dašková z Českých Budějovic. Radnice ale slibuje, že součástí rekonstrukce bude například i účinnější filtrace vody.