Řada staveb v Českých Budějovicích je za několik posledních desetiletí spojena se jménem podnikatele Františka Jelena, který zemřel letos v dubnu. Mimo jiné nyní dokončované bytové domy na východním okraji Českých Budějovic ve čtvrti Suché Vrbné poblíž lokality Zvonárna. Právě tam vzniká nová místní komunikace pro novostavby bytových domů.

A pro uvedenou komunikaci v pondělí 19. prosince 2022 zastupitelé schválili, že bude pojmenována Františka Jelena.

Peníze - ilustrační foto.
Výdaje Budějovic mají příští rok přesáhnout tři a půl miliardy

František Jelen byl výraznou osobností Českých Budějovic v posledních desetiletích. Byl stavitelem a působil například za ODS v letech 2006 až 2010 v pozici náměstka českobudějovického primátora. Je mu připisován také vliv na změnu D3 v tom smyslu, že původní estakáda nad Dobrovodským potokem byla změněna na tunel Pohůrka. Za jeho působení na radnici se realizovala například také část rekonstrukce fotbalového stadionu.

K pojmenování nových ulic se mimo jiné vyjadřuje jedna z komisí rady města. A komise zastupitelstvu název pro novou ulici jednoznačně doporučila. Opoziční zastupitel Vladan Císler (SPD) se ale dotázal, co bylo u Františka Jelena tak významného, že by po něm měla mít pojmenována ulice. Vladan Císler následně dodal, že František Jelen měl pozemky, na nichž stavěl byty, ale vyjádřil také názor, že přičiněním Františka Jelena je dálnice, která měla původně vést v zářezu a estakádou nad Dobrovodským potokem, nyní vedena tunelem Pohůrka, což stavbu zdrželo a prodražilo. Českobudějovický radní a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) na to reagoval konstatováním, že kdyby nebyl tunel, tak je nad Dobrovodskou ulicí vysoká estakáda (tunel byl zvolen mj. kvůli menšímu dopadu výsledné stavby na okolí - pozn. red.) a odmítl, že by se kvůli tomu stavba zdržela tak, jak zastupitel naznačil.

První náměstek primátorky Petr Maroš (ODS) pak upozornil, že to není politicky motivovaný návrh. "Není to nic, co by vzešlo z našeho klubu," řekl Petr Maroš k návrhu komise a doplnil, že návrh byl zdůvodněn tím, že lidově se v místě říká U Jelena.

Jiný z opozičních zastupitelů Roman Kubíček (ANO) uvedl, že když nemůže být František Jelen přítomen, tak by se kolem věci neměla vést politická diskuze a svůj názor může každý vyjádřit hlasováním.

V hlasování bylo pro 30 zastupitelů, tedy více, než má hlasů koalice (ta disponuje 23 hlasy), z různých opozičních klubů tři byli proti a devět se zdrželo. Nová ulice tedy ponese jméno Františka Jelena. v poslední době byly nově pojmenovány ulice v Českých Budějovicích například po letcích, kteří zahynuli za první republiky ve službě nebo Volejbalistů kvůli nové výstavbě u Sportovní haly.