Daniel Moravec, voják z Bechyně, má za sebou svou vůbec první zahraniční misi. Už ale sní o další.

„Přihlásil jsem se dobrovolně, já jsem na misi chtěl jet a jsem teď spokojený. Byli jsme dobře připravení, takže mě nic nezaskočilo a už nyní vím, že bych chtěl jet do Afghánistánu,“ naznačil Moravec.

Byl členem 14. kontingentu české armády v silách KFOR, který tvořili příslušníci ženijních praporů z Bechyně a Olomouce. Celkem v něm působilo 516 lidí, kteří v Kosovu plnili úkoly od letošního ledna do července.

Při dnešním slavnostním nástupu na bývalém letišti v Bechyni jim nadřízení poděkovali za splnění úkolů. Za službu v zahraniční misi převzali vojenská vyznamenání.

Velitel kontingentu Róbert Bielený je především pyšný na to, že se všichni vrátili v pořádku domů, k rodinám.

„Udělali jsme velký kus práce na základně Šajkovac a oproti předchozím kontingentům také mnohem víc humanitárních akcí, protože situace už je v oblasti klidnější a pomoc od vojáků nyní potřebují především místní obyvatelé,“ řekl Bielený.

Vojáci tak například místním neziskovým organizacím odevzdali sbírku hraček, pod kterou jsou podepsané hlavně děti z bechyňských škol a která poslouží kosovským mateřským školám. Školáci pak dostali školní potřeby a nábytek do tříd. Z Čech přišlo i jídlo a ošacení.

„Celkem jsme nasbírali jednu a půl tuny ošacení. Vojáci ho v batozích navozili z dovolených,“ dodal velitel.

„Oproti České republice je Kosovo chudou zemí s velkým nepořádkem, ale to je Balkán všeobecně. Už jsem byl i v Bosně a v Kosovu teď podruhé, takže jsem věděl, jak to bude vypadat. Je už ale vidět, že se hodně investuje například do infrastruktury a že se opravují i domy,“ přiblížil situaci další z členů mise Jindřich Huml z Bechyně.

Česká armáda se mírové operace sil NATO v Kosovu účastní už od roku 1999. Po ukončení účasti v Bosně a Hercegovině se Kosovo stalo nosnou zahraniční misí AČR na západním Balkáně. Rotace jednotek se opakuje zpravidla po šesti měsících.

Náměstek ministra obrany Jan Fulík včera potvrdil, že počet cizích vojsk v Kosovu se bude postupně snižovat.

„Můžeme začít snižovat počty, což uděláme velmi rádi, protože peníze pro armádu máme omezené. Dosud je toto náš největší kontingent, ale pravděpodobně se to brzy změní,“ uvedl.