Ohořelá ruina s vysklenými okny přímo v centru. To je bývalý hotel Racek ve Zlivi. Již patnáct let je opuštěný, chátrá a podle mínění občanů dělá jenom ostudu. Nyní však svitla naděje na změnu, stavební firma by měla do konce příštího roku proměnit hotel ve více než 30 nových bytů.

„Jsem z toho nadšený, mnoho let jsme to měli na hrbu a nemohli vlastně nic dělat, protože objekt patřil soukromým majitelům,“ řekl starosta Jiří Štabrňák. Představitelům obce přidělával hotel vrásky od poloviny 90. let. Objekt, který původně patřil firmě Jednota, tehdy podruhé vystřídal majitele. Ten jej krátce provozoval a poté zkrachoval. „Od té doby hotel chátrá, lidé jej vyrabovali, odnesli z něj, co šlo, pak dokonce párkrát vyhořel, takže zbyla jenom holá konstrukce,“ vzpomíná Štabrňák.

Střídání majitelů

Před pěti lety koupil hotel v aukci od zadluženého majitele další zájemce. Ten měl podle Štabrňáka smělé plány, nikdy je však nezrealizoval. Obec se tedy rozhodla zasáhnout. „Začal jsem obvolávat různé firmy a vyjednávat o odkoupení objektu. Nikomu se do toho moc nechtělo. Stálo mě to spoustu nervů a úsilí,“ popsal starosta. Nakonec se mu ale podařilo zprostředkovat prodej hotelu stavební firmě Mane Holding.

Ta se po domluvě se Štabrňákem rozhodla proměnit ruinu v nové byty. „Doporučil jsem byty, protože vím, že o bydlení ve Zlivi je velký zájem a budou dobře prodejné,“ komentoval Štabrňák. Stavební firma tedy připravila projekt a koncem července začaly ve Zlivi přípravné práce.

Obyvatelé obce je vítají. „Je hrozné, jak to tady vypadá a kolik let už hotel chátrá. Když se s tím začne něco dělat, bude to jedině dobře,“ řekla Anna Kučerová. Podle jejího názoru dělal Racek Zlivi dlouho ostudu, protože stojí v centru obce, kam jezdí i turisté. „Nápad na byty je dobrý, pokud by je tu skutečně postavili, bylo by to skvělé,“ doplnil Jaroslav Kvapil.

Základem nových bytů bude stávající konstrukce, pouze jedno křídlo, ve kterém původně sídlil společenský sál, dělníci zboří. Na stejném místě ale vzápětí vyroste dvoupatrová přístavba. V bývalém hotelu by tak do konce příštího roku mělo vzniknout přes 30 bytů. Jak velké budou, však zatím firma Mane odmítla sdělit. „Nyní je věc v řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí. Nebudeme proto zatím podávat informace,“ uvedla Tereza Berková.

Parkování bude

Ačkoli obec nevkládá do výstavby žádné peníze, snaží se stavební firmě co nejvíce vyjít vstříc. Podle Štabrňáka by se například mohl objevit problém s parkováním. „Na pozemku, který k hotelu patří, je sice parkovacích míst dost, ale ze zkušenosti vím, že jedno místo na jeden byt často nestačí,“ zdůraznil. Obec je tedy proto ochotná v případě potřeby poskytnout další pozemky. Bude také pomáhat s prodejem bytů, protože zájemci podle starosty stejně vždy nejprve zamíří na obecní úřad. Aktuální informace zveřejní také na svých webových stránkách.

Štabrňák věří, že byty přitáhnou do Zlivi nové obyvatele. „Má co nabídnout, je snadno dostupná, blízko přírodě a izolovaná od hlavní cesty,“ vyjmenoval. Jeho slova potvrzuje i fakt, že téměř stovka bytů, které zde v posledních letech postavili, našla své majitele velmi rychle.