Domov pro seniory, byty, depozitář či knihovna, to vše by mohlo vzniknout v budovách, kde se dnes léčí pacienti budějovické nemocnice. Ta hodlá do pěti až sedmi let opustit takzvaný dolní areál a všechna oddělení soustředit do zmodernizovaného horního areálu.

Po pacientech a zdravotnících tady zůstane pět prázdných budov. Jak je v budoucnu využít, již nyní přemýšlejí zástupci Jihočeského kraje, kterému komplex patří. Zatím však nenašli vhodné využití ani pro historickou budovu nemocnice u hlavního vchodu do horního areálu. Ta je již od roku 2007 prázdná.

A jak zdůraznil generální ředitel nemocnice Břetislav Shon, zdravotníkům sloužit nemůže.

„My jsme budovu opravili tak, aby nechátrala. Má tedy novou střechu, okna i fasádu. Vnitřek je však pro medicínu naprosto nevhodný. Jednak již nezapadá do konceptu monobloku, který plánujeme, jednak případné změny a přestavby uvnitř by byly tak náročné, že s budovou pro naše využití nepočítáme," uvedl na adresu stavby, do které se jako do novostavby na den přesně před sto lety nastěhovali první pacienti a začala se tak psát historie současné nemocnice.

Nejasné je také další využití komplexu staveb v dolním areálu. „Máme určité varianty, ale o využití teprve rozhodneme, nemocnice bude v dolním areálu ještě pár let fungovat," naznačila náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.

Zatím jen v rovině úvah, představ či přání lze hovořit o budoucím využití dolního areálu českobudějovické nemocnice. Poté, co jej zdravotnické zařízení přestane potřebovat, mohou pacienty vystřídat například senioři, ale také regály s knihami či jinými dokumenty. 

Někteří lidé jsou ale k možnosti, že podobné nápady uspějí, skeptičtí. „Nenapadá mě, co by se do těch budov hodilo. Bojím se, že to dopadne jako s kasárnami. Je to moc velké, aby se to bez velkých zásahů někomu hodilo," myslí si například dvojnásobná maminka na mateřské dovolené Dana Bendová.

Čtenáři Deníku si ale také umí představit, že by objekt sloužil pro potřeby seniorů. „Budovy s pokoji včetně WC přímo vybízejí k použití jako domov důchodců. Navíc je tam i uzavřený dvůr s parkem, okolo rovina, aktivnější důchodci se dostanou snadno do nemocnice i do centra města," navrhují v diskusi na webových stránkách.

Rozhodnutí budou muset časem učinit krajští politici. Není ovšem vyloučeno, že by uplatnění pro uvolněné objekty našlo město České Budějovice.

„Jednou z možností je nová lůžková kapacita objektu pro seniory. Další možností je i částečné přebudování na nové byty. Je možné, že Jihočeský kraj zde bude chtít vystavět depozitář. Také je možnost zde vybudovat další vědecké pracoviště Jihočeské vědecké knihovny," naznačuje možné řešení náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

Jak ale dodává, o celém projektu musí mimo valné hromady nemocnice rozhodnout i celé zastupitelstvo Jihočeského kraje.

„Je tedy potřeba aby Jihočeský kraj jasně řekl, zda má nějaké aktivity, pro které chce dolní areál využít. Když se ukáže, že Jihočeský kraj žádné takové aktivity nemá, tak je zde možnost, že město České Budějovice bude jednat s Jihočeským krajem o využití tohoto areálu," připouští Petr Podhola a hned ale zdůrazňuje, že důležitým faktorem v rozhodování o konkrétním projektu musí být ekonomická vize.

Totéž platí i o již sedm let prázdné staré nemocniční budově u vstupu do horního areálu. „Zatím není rozhodnuto, co s ní bude, je to otázka rozhodnutí valné hromady, tedy rady kraje. Možností je několik, může ji buď využít sám pro své činnosti, najít strategického pronajímatele, nebo objekty prodat," nastiňuje generální ředitel nemocnice Břetislav Shon.

Rozhodnutí ale nebude lehké. „Naše představa je taková, že by nové využití budovy nemělo zatížit okolí. Nehodila by se sem třeba další poliklinika, kdy by na parkoviště, které už nyní sotva kapacitně stačí, přijelo dalších tisíc lidí. Stejně tak by byl problémem jakýkoli provoz s velkým počtem dojíždějících zaměstnanců. Jedna z variant na využití, o které se mluvilo, byl celokrajský depozitář, ale i z těchto úvah sešlo," doplňuje ředitel.