Jsou obžalováni z pokusu únosu ženy bankéře z Puchenau loni v září (Deník 14. listopadu). Marvin R. byl zadržen v Budějovicích a vydán rakouské policii.

Přítomnost v Puchenau připouští, ale tvrdí, že byl k činu nucen mezinárodní bandou obchodníků s drogami, která mu vyhrožovala, že zná místo pobytu jeho 18leté dcery v Německu. Ohání se svou zločineckou kariérou v USA včetně vraždy a vydírání, takže kdyby prý chtěl bankéřovu ženu unést, snadno by ji přemohl. Nechal ji prý ale dobrovolně uniknout, aby akci zmařil. Ani svou zbraň si prý tehdy s sebou nevzal. Při dalším výslechu před soudem tuto verzi doplnil tvrzením, že letos v lednu vybuchla před jeho domem v Českých Budějovicích autobomba, prý jako odveta jím podvedené mafie.

Ke svému španělskému spoluobviněnému řekl, že má být synem drogového bosse. Ten mimo jiné uvedl, že Marvina R. vůbec nezná, respektive jen jako náhodného známého pod přezdívkou Toni. Do Čech a do Puchenau přijel prý jen jako turista a zajímal se o obchod s auty, píše deník OÖN.
Hlavní líčení bude pokračovat v prosinci.

Dráhy bez alkoholu

V mnichovských soupravách S–Bahn se od 11. prosince nebude smět pít alkohol. Podle listu PNP tak dráhy reagovaly na množící se stížnosti cestujících. Zákaz má prý také zlepšit „subjektivní pocit bezpečnosti pasažérů,“ dodává ředitel S–Bahn Bern〜hard Weisser. Kdo zákaz nedodrží, může být z přepravy vyloučen. V mnichovském metru, tramvajích a autobusech platí zákaz alkoholu od roku 2009.

Stížnosti na lékaře

Rozhodčí úřad rakouské lékařské komory přijal v uplynulých 20 letech asi 4000 stížností na lékaře. „Zhruba ve 40 procentech dostali pacienti zapravdu a bylo jim přiznáno jedenáct milionů eur náhrad škody,“ píše linecký deník OON. Průměrně tedy 7925 eur, ale v některých případech dosáhlo odškodnění i několika set tisíc.

Ke stížnostnímu místu se ročně obrací průměrně 230 občanů. „Při 6,5 milionu léčených je to zanedbatelně malé procento,“ říká prezident komory Peter Niedermoser. Bilance ale ukazuje, že počet nespokojených stále vzrůstá. V prvním desetiletí docházelo službě necelých sto podnětů ročně. Podle Gunthera Neuwirtha, odborného přísedícího v rozhodčím senátu, míří nejvíc stížností na obory chirurgie, ortopedie a traumatologie. Typickými „problémovými zónami“ jsou podle Neuwirtha pooperační infekce, modřiny, opožděné diagnózy. Častá jsou nedorozumění v komunikaci.

Oceněné „vejce“

„Stezka do korun stromů“ v Národním parku Bavorský les patří k prvním oceněným v nové turisticko – architektonické soutěži „Artour“. První laureáty vyhlásili v mnichovské Allianz Aréně bavorský ministr hospodářství Martin Zeil a viceprezident bavorské komory architektů Rudolf Scherzer.

Vedle vejcovité vyhlídkové věže z bavorského parku byly oceněny muzeum Brandhorst v Mnichově, tři hotely, jedna vinotéka, turistické informační středisko, kulturní centrum, přestavba středověké pevnosti Bergfriedes Treuchtlingen a rozšíření Knaufova muzea v Iphofenu. Laureáti byli vybráni ze stovky uchazečů. Ministr Zeil je nazval „majáky bavorské turistiky“, píše PNP.

Dudák na Roklanu

S nečekaným „úkazem“ se setkali turisté na vrcholu Roklanu (1453 m). Hrál na něm jen tak pro své potěšení na dudy Günter Ammon ze Schönbergu, který se rozhodl zahrát si na svůj oblíbený nástroj právě na tak exponovaných místech, jakými jsou i vrcholky hor, popisuje deník PNP. Jeho dudy jsou německou obměnou skotských, jde o tzv. „Markt-Sack“, prý relativně tichý a lehký nástroj vhodný i k vynesení na hory. Amon se této hře věnuje teprve půldruhého roku.