VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po narození jim jde o život, za pár let to na nich nepoznáte

České Budějovice - Máte-li štěstí, jejich péči či spíše nenápadný dohled takřka nepotřebujete a po pár dnech v porodnici si už na neonatology pomalu ani nevzpomenete. Zhruba stovka rodin jim je ale každoročně vděčná za to, že si po čase mnohdy i intenzivní péče vůbec mohly domů odnést své miminko. Specialisté neonatologického oddělení českobudějovické nemocnice se mohou právem chlubit úspěšnou péčí o nedonošené děti, které přišly na svět někdy až tři a půl měsíce před termínem porodu.

18.9.2015 6
SDÍLEJ:

Možnosti, jak pomoci zejména předčasně narozeným dětem v úplných začátcích života, se oproti době, kdy se používal tento historický inkubátor americké výroby, výrazně změnily. Foto: Deník/Hana Svítilová

„Neonatologie je specializovaný nástavbový obor dětského lékařství," vysvětluje primář oddělení Milan Hanzl. „Je to taková malá pediatrie, řeší problematiku ať zdravých nebo nemocných novorozenců. Znamená to na jedné straně úplně běžnou péči o zdravé donošené děti. Specializovaná neonatologická centra, mezi které patříme, jsou ale známá především díky péči o nedonošené a extrémně nedonošené děti. Léčíme i různá onemocnění 
v novorozeneckém věku či vrozené vady. Naše specializace na jedné straně přesahuje do pediatrie, na druhé má mnoho společného s oborem ženského lékařství a prenatální diagnostiky, protože dnes je naším zájmem už dítě, které se vyvíjí v bříšku maminky," zdůrazňuje.

Nedonošené děti těží nejen ze zkušeností personálu, špičkového vybavení oddělení, ale také snahy přiblížit prostředí poměrům v maminčině děloze, kterou předčasně opustily.

V ideálním případě hrají neonatologové v prvních momentech a dnech po narození dítěte jen nenápadnou roli. „Naším úkolem je, abychom provedli základní ošetření po porodu a zjistili, zda je miminko v pořádku. Děje se tak zásadně před očima maminek a tatínků. Jejich první otázka vždy zní: ‚Je zdravé?' My neužíváme slova zdravé, což je daleko širší pojem, ale říkáme, že po porodu má dítě všechno, co má mít a vypadá zdravě. Ač lékaři a sestřičky musí udělat některé nutné výkony, snažíme se být na porodním sále co nejméně rušivým momentem, dopřát mamince a tatínkovi hned od prvních chvil nerušeného kontaktu s miminkem. My jsme tam od toho, abychom situaci jen tak nenápadně pohlídali," usmívá se primář.

I v dalších dnech, kdy maminky spolu s dětmi pobývají v porodnici, je personál oddělení pro novopečenou maminku především rádcem. „Soustředíme se na to, aby byla maminka co nejméně rušená a abychom jí jen pomohli naučit se základní prvky bezpečného ošetřování dětí, ať už je to přebalování, koupání, bezpečné přenášení. Samozřejmě se snažíme také maminku i dítě nasměrovat na plnohodnotnou a hlavně dlouhodobou přirozenou výživu mateřským mlékem," shrnuje MUDr. Milan Hanzl.

Trochu jiná situace ale nastane, pokud miminko nemá v začátku úplné štěstí a přijde na svět podstatně dřív, než by mělo. Pak se bez péče neonatologů neobejde. Ti budějovičtí se starají i o extrémně nedonošené děti z celého kraje. „Potřebují zvláštní péči, jen abychom je udrželi při životě. Ohroženy jsou už jenom vlivem extrémní nezralosti," zdůrazňuje lékař.

Nedonošené děti těží nejen ze zkušeností personálu, špičkového vybavení oddělení, ale také snahy přiblížit prostředí poměrům v maminčině děloze, kterou předčasně opustily.

„I z nich se ale snažíme pomoci vypiplat děti, na kterých ve dvou, třech, natož pak v šesti či dvanácti letech nikdo nic nepozná. Doby, kdy se počítaly promile úmrtnosti, už pominuly, to už ve vyspělých zemích není kritériem péče. Zásadní je, aby si od nás rodiče odnesli domů byť těžce nezralé dítě, které má ale velké a reálné šance na normální vývoj. Ne vždycky se to podaří, ale počet dětí, které odcházejí domů bez velkých rizik pro jejich další vývoj, se zvyšuje," těší primáře Hanzla i jeho kolegy.

Takovou šanci přitom dnes mají dokonce i extrémně nezralé děti s neuvěřitelnou porodní váhou kolem půl kila. Jak ale primář zdůrazňuje, hmotnost novorozence není rozhodujícím faktorem, díky kterému lze i při dnešních možnostech medicíny a úrovni neonatologické péče, se špičkovým technickým vybavením a erudicí nemocničního personálu dospět ke zdárnému výsledku. Daleko důležitější je délka těhotenství a především míra zralosti, se kterou ti nejmenší drobečci na svět přicházejí.

Těch, kteří při narození váží méně než 1500 gramů a vinou extrémní nezralosti jsou bezprostředně ohroženi na životě, projde rukama budějovických neonatologů přibližně sto do roka. „Největší rizika pro svůj vývoj mají děti narozené kolem 23., 24. týdne těhotenství, tedy až tři a půl měsíce před termínem. O úspěchu či neúspěchu pak velmi často rozhoduje i jejich individuální zralost. I to dítě musí mít do boje co vložit, přístroje, technika a naše péče jsou berličkou," nastiňuje Milan Hanzl komplikovanost situací, které spolu s kolegy řeší. A potřeba je nejen úsilí a um zdravotníků. „Divili byste se, jak důležitá je také spolupráce rodičů. V té první fázi, kdy miminko leží na intenzivní péči, i oni bojují spolu s ním," vyzdvihuje klíčovou roli maminek i tatínků.

Nedonošenec krom špičkového technického vybavení potřebuje už v prvních minutách po porodu také perfektní souhru celého týmu zdravotníků. „Důležité je stabilizovat základní životní funkce hned poté, co se přeruší pupečník. Taková práce má spoustu složek, v prvních vteřinách až desítkách minut to musí personál zvládat téměř zautomatizovaně. Stejně jako u porodů donošených dětí se snaží nebýt rušivým elementem," doplňuje.

Kdo si u každého předčasného porodu představuje dramatický zásah zdravotníků, asi by se divil. „Dnes i s nedonošenými dětmi zacházíme trochu jinak, než dříve, kdy se prakticky všechny hned připojovaly na dýchací přístroj, dostalo se jim intenzivní péče tak, jak to známe na ARO oddělení. S vývojem neonatologie se ukázalo, že nemusíme být vždy tak invazivní. Většina dětí je sice malá, ale jejich schopnost udržet třeba vlastní dýchání i jiné funkce je větší, než se dříve předpokládalo. Dnes jsme samozřejmě připraveni od prv᠆ní chvíle poskytnout pomoc s dýcháním, děti dostanou léky na vylepšení stavu plic, musíme sledovat jejich krevní oběh a spoustu dalších fak᠆torů, pomůžeme jim s obranou proti infekcím, ale důraz klademe na to, abychom byli co nejméně invazivní. I malinkým dětem dáme prostor, aby se projevily trošičku samy," shrnuje primář.

Právě dýchání je typickým příkladem, kdy se zásah zdravotníků hodně řídí aktivitou samotného dítěte. „Kde nemusíme, do situace nezasahujeme. Dáváme hodně na jejich projevy, snažíme se je rychle a šetrně stabilizovat, zajistit jejich tepelnou pohodu, provést nejnutnější kontrolu jejich zdravotního stavu, zajistit jejich monitorování. Snaha je ale dnes miminko připojit jen na nezbytně nutný počet hadiček a poskytnout mu především ideální podmínky pro další vývoj. Dá se říct, že jde o jakousi simulaci maminčina lůna. I prostředí extrémně nezralého nebo nemocného novorozence se snažíme maximálně přiblížit poměrům v děloze," vysvětluje Milan Hanzl trendy v péči o nedonošené děti.

Nejen ty, ale i nastávající maminky a děti, které by se měly narodit letos na podzim, čeká premiéra ve zbrusu novém prostředí perinatologického centra. To v nemocničním areálu právě dokončují stavebníci a v říjnu by se sem měla postupně začít stěhovat neonatologie a porodnická část ženského oddělení. „Moc se na to těšíme," neskrývá nadšení primář Hanzl. Jak dodává, nový pavilon by měl plně vyhovovat potřebám obou součástí centra. „Zatím dovnitř chodíme v přilbách, ale vidíme jej očima lidí, kteří tu budou pracovat. Jsme přesvědčeni, že v tomto ohledu je stavba vydařená. Je to i zásluha ředitelství, které nám umožnilo od první chvíle stavbu připomínkovat. Primáři, vrchní sestry i další personál obou oddělení se podíleli na podobě pavilonu už od stadia projektu. Musím ocenit, že naše názory a potřeby byly respektované," pochvaluje si.

Vznikla tak nově koncipovaná pracoviště. „Dají nám hodně prostoru, abychom naši péči posunuli ještě dál. Uspořádání pavilonu nám umožní minimalizovat odtržení, byť chvilkové, maminky od dítěte. I nedonošené děti, které už nepotřebují intenzivní péči, budou bydlet s maminkami, zároveň ale bude možné mít je pod kontrolou," vyzdvihuje MUDr. Milan Hanzl jednu z výhod nového centra. „I intenzivní a resuscitační péče bude mít prostorově optimální podmínky. Vyhneme se tak například situacím, kdy jsme z kapacitních důvodů museli v případě přeplněného oddělení odesílat maminky s hrozícím předčasným porodem do Plzně nebo do Prahy. Vyřešena je i otázka optimálního odizolování dětí, které představují nějaké infekční riziko, aniž by to bylo na úkor dohledu nad nimi. Máme také svůj plně vybavený operační sál výhradně pro operace novorozenců a malých kojenců. Odpadne tak převážení na sály chirurgie," dodává další z výhod.

Autor: Hana Svítilová

18.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 30 000 Kč Odborní pracovníci v oblasti oční optiky OPTOMETRISTA. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme optometristu či optometristku do optiky v Týně nad Vltavou. Požadujeme vysokoškolské vzdělání v oboru, příjemné vystupování a aktivní přístup k prodeji. Nabízíme 30 000,- Kč., Vhodné i pro absolventy bez praxe., Nabízíme: práci v příjemném prostředí, pravidelná firemní školení hrazená zaměstnavatelem, služební auto. Pracoviště: Doktor optik group s.r.o., Horní Brašov, č.p. 253, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Eliška Kosová, +420 731 903 537. Výroba - Výroba Montér 20 000 Kč Montéři, mechanici a opraváři elektrických zařízení ÚDRŽBÁŘ STROJŮ A ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: servis a údržba strojového parku, provádění údržbových prací a oprav na strojních zařízeních, opravy a údržba el. zařízení a el. instalace, odpovědnost za seřizování a opravy výrobních linek, montáž a péče o strojní vybavení, provozní diagnostika a aktivní řešení, nedostatků, vedení strojní dokumentace, SOU strojní - technického směru, vyhláška 50/78, § 6 a vyšší, min. 2 roky praxe na obdobné pozici ve výrobním podniku, čtení výkresové dokumentace, smysl pro týmovou práci a komunikativnost, pracovitost, časová flexibilita, ochota učit se novým postupům a technologiím, samostatnost, přesnost, důslednost, orientace na výsledek a kvalitu odvedené práce, ochota pracovat ve třísměnném provozu, Nabízíme: zajímavou různorodou práci v rychle se rozvíjejícím oboru , možnost profesního růstu a odborných školení, odpovídající finanční ohodnocení, příspěvek na dopravu , týden dovolené nad rámec zákona, Své nabídky se strukturovaným životopisem zasílejte na výše uvedenou adresu, příp. na e-mail daniela.maiova@mektec.de. Pracoviště: Mektec manufacturing corporation europe cz s.r.o., Rudolfovská tř., č.p. 204, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Daniela Maiová, +420 383 136 404. Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 14 740 Kč Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) MASÉR/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 14740 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Mgr. martina trizmová - thai massage orchidea, Plachého, č.p. 268, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Martina Trizmová, . Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 95 Kč Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech DPP - NORMOVAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Sháníte přivýdělek? Nabízíme fyziky nenáročnou práci. Vaším úkolem bude shromažďovat statistická data z výroby. Dostanete blok a tužku, posadíme Vás do výroby a vy budete zapisovat údaje, které Vám vymezíme. Uvítali bychom praxi nebo vzdělání ve strojírenství, ale není podmínkou. , Pracovní doba: cca. 5:45 - 14:45 , Pracovní úvazek: dohoda o provedení práce, Kontakt telefonicky PO - PÁ v době od 7:00 do 15:00 hod., nebo e-mailem, Pokud Vás naše nabídka zaujala, přijďte se k nám podívat, ochotně Vás po pracovišti provedeme a zodpovíme Vaše případné dotazy.. Pracoviště: Zambelli - technik, spol. s r. o. - provozovna české budějovice, Okružní, č.p. 635, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Daniela Márová, +420 386 305 035,731 622 322.

Himalajský medvěd na Kleti
25

OBRAZEM: Himalájští medvědi pokořili Kleť

Zdeněk Čáp

Obránce Zdeněk Čáp definitivně končí v Motoru, bude hrát za Prostějov

Opilý muž obtěžoval svoje okolí

České Budějovice - Nemilým incidentem skončil páteční večírek, který se protáhl až do ranních hodin, pro některé z jeho účastníků. Při odchodu z jednoho z budějovických barů v centru města si je totiž vyhlédl muž, který je nenechal jen tak odejít.

OBRAZEM: Mikuláš naděloval na Stezce korunami stromů

Lipno - Ačkoliv 5.12. už uplynulo, na Lipenské Stezce v korunách stromů se procházel Mikuláš s andělem, přičemž nechyběli ani čerti.

Stížnost vraha policisty Ústavní soud odmítl

České Budějovice – Předloni 18. prosince 18letý Lukáš Hajný pobodal pod vlivem drog dva policisty, kteří přijeli na volání jeho matky, když ohrožoval členy rodiny v domku ve Velicích u Dřítně.

Došlápli si na hříšníky

Jižní Čechy – Celkem 289 policistů se v uplynulých dnech zapojilo do bezpečnostní akce na jihu Čech. Lenka Krausová, mluvčí jihočeské policie, uvedla, že v průběhu dvou dnů policisté odhalili 137 přestupků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT