„Veškerá bezpečnostní opatření jsou konzultována s hasiči a hygienou,“ uvedl. Další zaměření na bezpečnost považuje po tragické události za důležitá i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „Určitě nestačí jen dodržovat papírově předpisy. Je třeba cvičit a být připraveni,“ říká hejtmanka.

Tragický požár ve Vejprtech.
Při požáru domova pro postižené zemřelo osm lidí. Místo navštívil Babiš

Podle tiskové mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Venduly Matějů jsou hasiči školeni na zásahy v zařízeních jako jsou chráněné domovy, domovy důchodců či domy pro postižené klienty. Zásahy v těchto institucích mají svá specifika, odlišná například od zásahů ve školách.

„Soustředíme se na evakuaci hodně lidí, často špatně pohyblivých, na vozících, či ležících, někteří jsou napojeni na respirační či jiné přístroje,“ vysvětluje úskalí. Ústavy pro klienty bývají často velké komplexy s více patry i budovami. „I na to se musí v terénu myslet,“ doplňuje Vendula Matějů.

V Českých Budějovicích právě sněží.
Sněží! Padat bude i v noci, sníh se udrží i v nížinách

Před deseti lety zasáhl tragický požár českobudějovickou nemocnici. Za požár na interním oddělení českobudějovické nemocnice mohla podle policejních závěrů elektrotechnická závada na zářivkovém tělese. Osmdesátiletá pacientka, jež byla v ohořelém pokoji nalezena mrtvá, zemřela ještě před požárem na selhání srdce a její skon tak s událostí nesouvisí. 

Včeskobudějovické nemocnici vypukl požár
Pacientka zemřela ještě před požárem