close Logo Deník na návštěvě. info Zdroj: Deník zoom_in

V novém seriálu Deníku se dnes zastavíme u dobrovolných hasičů v Úsilném. Sbor zažívá v poslední době dobré časy.

Velitel zásahové jednotky Radim Lehečka poukazuje například na novou základnu, kterou získali hasiči minulý rok. „Sídlili jsme v propůjčených obecních prostorách, vloni jsme dostali od základu novou hasičárnu. Díky za to. Máme kam dát Avii, je tam klubovna, šatna, dílna,“ vypočítává Radim Lehečka a připojuje, že investice vyšla na 6,5 milionu korun a finance daly kraj, obec a Hasičský záchranný sbor ČR.

Činnost sboru, založeného v roce 1906, zásadně ovlivňuje koronavirus. „Museli jsme zrušit valnou hromadu, plesy. Takže se sejdeme jen na výborové schůzi s rozestupy a s rouškami. Akorát jsme stihli v létě udělat jednu soutěž. trénovat nemůžeme, nic,“ líčí smutnou realitu Radim Lehečka. Se soutěží je však spokojen. „Po dlouhé době závodily i ženy. Měli jsme postavené tři týmy dětí,“ zdůrazňuje početnou reprezentaci Úsilného muž, který je i hasičským trenérem.

close Otevření nové hasičské zbrojnice SDH Úsilné. info Zdroj: Archiv obce Úsilné zoom_in

Otevření nové hasičské zbrojnice SDH Úsilné. Foto: Archiv obce Úsilné

Sbor má nyní 113 členů, starostou je Václav Jerhot, v roce 2018 se podařilo založit dětské družstvo. „Děti jsme založili nově,“ říká Radim Lehečka s tím, že několik generací nejmladší dorost v řadách sboru chyběl. Nynějších čtyři desítky mladých hasičů přehouply počet členů přes stovku.

Loni měli Úsilenští jen zásahy menšího charakteru, například odklízeli stromy padlé po vichřici na příjezdovou komunikaci do obce. Letos se těší na další vylepšení vybavení. „Doufám, že to vyjde,“ říká Radim Lehečka v očekávání nové dodávky s devíti místy a vlekem. Má nahradit dosluhující Avii, která už nestačila nárokům a na soutěže tak často museli hasiči jezdit spíš osobními auty.