Kandidátní listiny odkrývají pestrou paletu rozličných povolání zájemců o ovlivnění veřejného života své obce. Nejčastěji se u kandidátů do zastupitelstev na Českobudějovicku objevuje v kolonce zaměstnání logicky živnostník či podnikatel – 525x.

Druhou nejfrekventovanější „profesí“ je důchodce. Těch se aktivně o politiku zajímá 295. Jedním z nich je 61letý Karel Hájek z krajského města, jenž za KSČM kandidoval i v krajských volbách. Životní mustr převzal prý od rodičů – obyčejných lidí. „Do strany jsem se vrátil před deseti lety, protože mnohé se děje odlišně od mých představ,“ upřesnil Karel Hájek. Komunální politice věnuje hodně času jako předseda městského výboru strany.

Početně následují technici, učitelé, řidiči, zdravotní sestry, studenti, (místo)starostové, dělníci, lékaři, ženy na mateřské či rodičovské dovolené i např. hasiči, kterých kandiduje 22.

Mezi 54 lékaři najdeme dokonce v čele budějovické kandidátky Pirátů 29letého radiologa a šéfa odborů budějovické nemocnice Lukáše Mareše. Jak se tak vytíženému člověku daří zvládat po-litiku a práci? „Zásadní je, že na to nejsem sám. Budějovičtí Piráti fungují jako tým. Pokud jsem v něčem skutečně dobrý, tak je to mezilidská komunikace. Umím nejen motivovat, ale i včas odhalit slabá místa. Piráti rostou odspodu. Lidé jsou totiž podle mě akční přirozeně, pokud ovšem dělají, co je baví, a pokud pro to mají podmínky. Od lídra pak potřebují pouze slyšet: Věřím ti. Proto můžu snadno stíhat práci, odbory, politiku, sport i osobní život,“ ujišťuje Lukáš Mareš.

V případě volebního úspěchu vyžaduje někdy funkce opustit současnou práci. „To by mi bylo částečně líto,“ připouští Lukáš Mareš. „Mám štěstí, že na radiologickém oddělení pracuji ve skvělém kolektivu. Život je ale o prioritách a má-li si člověk vybrat mezi dvěma dobrými možnostmi, musí jedna stranou. V současné době vnímám město a práci v zastupitelstvu či na radnici jako důležitější a potencionálně přínosnější pro větší počet lidí. Rentgen se mým případným odchodem nezhroutí – za rok jsme přijali pět nových kolegů,“ ujišťuje lékař.

Sedm volebních období má za sebou 64letý neuvolněný starosta Břehova Josef Koupal. Ještě ho čeká půl roku práce jako specialistu dopravy. „V důchodu budu mít na práci pro obec více času,“ plánuje. Do voleb jde i neuvolněný místostarosta Jiří Šimek. V Břehově kandiduje samostatně 19 nezávislých uchazečů.