Teplé počasí vytáhlo lidi na výlety i procházky, vyjížděli cyklisté, motorkáři i maminky s kočárky. Terasy a předzahrádky se plnily návštěvníky a každý si užíval sluníčka i rozkvetlých stromů a květin. Podle českobudějovické meteoroložky Renaty Uhlíkové byl pátek 29. března skutečně výjimečný den, protože se podařilo na řadě jihočeských stanic Českého hydrometeorologického ústavu překonat dlouhodobě naměřené teplotní rekordy.

„Dneska skutečně padlo hodně rekordů na většině našich stanic, celkem jsem jich napočítala šest,“ vyčíslila Uhlíková. Úplně nejtepleji bylo v Českých Budějovicích v Rožnově, a to 22,2 °C. „Tady to bohužel na rekord nestačilo, ten máme z roku 1968, kdy bylo o dvě desetiny tepleji,“ porovnává meteoroložka.

Teplotní rekordy na jihu Čech
(29. března 2024)

• Byňov na Českobudějovicku 21,6 °C (překonán rekord z roku 2017 - 19,2 °C)
Husinec na Prachaticku 21,2 °C (překonán rekord z roku 1968 - 20,4 °C)
Český Krumlov 20,3 °C (překonán rekord z roku 2017 - 19,8 °C)
Černá v Pošumaví na Českokrumlovsku 18,9 °C (překonán rekord z roku 2014 - 16 °C)
Temelín na Českobudějovicku 18,7 °C (překonán rekord z roku 1989 - 18,4 °C)
Kvilda Perla na Prachaticku 14,9 °C (překonán rekord z roku 2017 - 13,6 °C)

Ilustrační foto. Velikonoce na Hluboké, obří kraslice.
KVÍZ: Obří vejce dělají na Hluboké parádu až do dubna. Co o nich víte?

I v následujících dnech můžeme očekávat podle Renaty Uhlíkové nadprůměrné teploty. „V sobotu uvádím v předpovědi 20 až 23 °C. Odhaduji však, že může být i více,“ doplňuje s tím, že bude záležet na koncentraci saharského prachu nad střední Evropou. „Model Aladin nám slibuje v Polabí i 25 °C, tudíž si myslím, že na jihu Čech by mohlo být přes 24 °C, ale pokud nám ten prach hodně zatáhne oblohu, může to pak avizované teploty klidně srazit i o dva až tři stupně dolů,“ naznačuje meteoroložka.

K pondělnímu ochlazení se přidá vítr

Neděle se zatím jeví také nadprůměrně teplá s teplotami od 18 do 22 °C. „Očekáváme také teplou noc, kdy naměříme i 11 °C,“ uvádí dále Renata Uhlíková. V pondělí odpoledne ale Jihočeský kraj začne postupně ovládat studená fronta znamenající ochlazení na maximální teploty do 19 °C.

Velikonoce budou dle slov meteoroložky sice teplotně krásné, ale i poměrně frišné. „Zatím nám převažuje mírný vítr z jižních směrů, ale na Velikonoční pondělí očekáváme i čerstvý vítr o rychlosti až osm metrů za sekundu, místy v nárazech dokonce 15 metrů za sekundu (tj. kolem 55 km/h), což může být nepříjemné,“ upozorňuje Renata Uhlíková.