Jedině méně vláhy přidělává na čelech zemědělců drobné vrásky.

„Jařiny máme zaseté i přihnojené. Od minulé středy sejeme kukuřici,“ popsal včera současné práce v Zemědělské společnosti Dubné předseda představenstva Jiří Návara. Dohromady v podniku na jaře plánují osít 520 hektarů a z nich mají hotovo necelou polovinu.

„Počasí je příznivé,“ řekl Návara a dodal, že většinou je hotové i ošetření plodin proti plevelům. Ozimé ječmeny a řepky již léčebnou akci mají za sebou, z ozimů zbývá ošetřil některé plochy pšenice.

Jediné, co trochu chybí, je vláha, ale její nedostatek je jen mírný, podle Návary nic kritického.
Proti jiným letům mají mnozí zemědělci mírný náskok, ale stačil by výkyv počasí například v podobě silného deště po několik dnů a příznivé plnění termínů by bylo ztracené.

Jarní pšenice už mají zaseté v Zemědělském družstvu Ločenice a nyní se chystají na kukuřici. „Čekáme až přestanou ranní mrazíky,“ poznamenal ločenický předseda Josef Padrta. Kukuřice budou v družstvu, jehož pozemky patří k výše položeným v okrese, sít přes tři sta hektarů.

Jen kukuřici už také zbývá zasít zemědělcům v Olešníku. „Kukuřici budeme sít příští týden,“ potvrdila agronomka ZOD Olešník Alena Šestauberová.
Pro tuto plodinu mají letos připraveno 200 hektarů polí. Řepky i obiloviny už mají v Olešníku ošetřené proti plevelům i přihnojené. „Mohlo by víc zapršet, u nás tolik neprší,“ zmínila srážkový stín, který ovlivňuje práci zemědělců v okolí Olešníku Šestauberová, ale s polními pracemi jsou jinak zdejší zemědělci letos spokojeni.