V létě se koupe v jezírku, v zimě na něm bruslí, z černého bezu vyrábí sirup a nedá dopustit na domácí kedlubny nebo vajíčka. Irena Kovářová vybudovala u svého domku v Rudolfově ukázkovou přírodní zahradu. Dostala za ní dokonce ocenění a pouští sem zájemce na prohlídky.

Kovářovi začali na zahradě pracovat asi před třinácti lety. „Chtěli jsme, aby ladila s naším ekodomkem, a k tomu se nám zdála nejpřijatelnější forma venkovské zahrady našich babiček. Ty měly spoustu stromů, keřů, rybízu, užitkových rostlin, což se mi od malička líbilo," vzpomíná Kovářová.

Jako první vysázela na zahradě bez. Přinesla si malý stromek od nedaleké strouhy, kde rostla spousta náletových rostlin. „Sousedé se mi trochu smáli, protože bez se považuje za plevelnou rostlinu, ale já ho mám ráda. Dělám z něj sirup, líbí se mi, jak vypadá a vím, že do zahrady přitáhne až 130 druhů ptactva," komentuje.

Postupně na zahradu přidala ořešáky, ovocné stromy, břízky, letničky a trvalky. Většinu rostlin navíc nechává přirozeně vysemenit a růst tam, kde samy zakoření.

Dále chtěli Kovářovi na zahradě skleník a domeček na nářadí. „Pak jsme si řekli, že než mít dvě izolované budovy, raději to spojíme v jednu. Manžel vymyslel stavbu, která v severní polovině slouží jako kolna na nářadí a v jižní jako skleník," popisuje Kovářová.

Ve skleníku již brzy zjara pěstuje kedlubny, saláty a další plodiny, které potom přesouvá na záhony. Ovoce i zeleninu tak rodina téměř nekupuje. „Když už nám během roku něco dojde a musíme pro to do obchodu, tak bohužel cítíme, že chuť je úplně jiná. Poznali jsme to i na vajíčkách a dost těžce jsme nesli, že nemáme domácí," dodává Kovářová.

Velkou část zahrady zabírá koupací jezírko. V něm je absolutně průzračná voda díky samočištění. To zajišťují rostliny, které svými kořeny lapají živiny a filtrují je. „Hodně lidí se tomu diví. Měla jsem tu i hydrobiology z Prahy, kteří se mermomocí snažili  najít ukrytý filtr, ale opravdu to funguje přirozeně," směje se Kovářová. V jezírku se rodina celé léto koupe, v zimě potom plochu využívá na bruslení.

Na zahradě jsou ale ještě větší zvláštnosti. Kovářová si tu vybudovala léčebnou pyramidu s lůžkem na relaxaci a nyní staví meditační jeskyni. „Je navržená tak, aby měla dokonalou akustiku, bude tam kamenná lavice a uprostřed ohniště. Využiji ji při svých kurzech feng shui i třeba na posezení s přáteli," říká.

I když zahrada zabírá téměř polovinu hektaru, její údržba není podle Kovářové tak náročná, jak by se mohlo zdát. „Musí se jenom trochu pečovat o zeleninu a pravidelně sekat, což zabere asi tři hodiny týdně. Pak už je nutná pouze větší sezónní údržba na jaře a na podzim, takže to celkem v pohodě zvládáme sami," vysvětluje.

V roce 2010 navíc Kovářovi dostali v rámci česko – rakouského projektu plaketu za první ukázkovou přírodní zahradu v Čechách. „My jsme se ani nikam nehlásili, jedna známá jim dala kontakt a když sem přijela rakouská šéfová projektu, byla z toho tak vedle, že se rozhodla zahradu hned ocenit," vzpomíná Kováčová.

Zahradu si mohou prohlédnout i další zájemci. Pro veřejnost je otevřená od května do října. Je ale nutné návštěvu předem domluvit na telefonním čísle 731 508 814. Kovářová by v budoucnu chtěla na zahradě pořádat i větší akce, líbilo by se jí například podzimní maceškobraní.

Již nyní tu ale tráví většinu času a má také několik oblíbených míst. „Jedno z nich je pod ořechem. Je tam pro mě nesmírně příjemná energie a dokážu tak pustit z hlavy všechny starosti," uzavírá.