Pod obcí Úsilné se nachází Eliášova štola. V minulosti odváděla vodu ze stříbrných dolů a zásobovala jí České Budějovice a okolí. Po vybudování římovské přehrady však voda už jen bez užitku vytékala do potoka. To bylo obyvatelům Úsilného líto, a proto se rozhodli, že si ji znovu přivedou alespoň na náves.

„Zhruba před čtyřmi lety jsme se poprvé sešli a začali přemýšlet o vybudování kašny, ze které by tekla právě voda z podzemní štoly. Nyní je dílo hotové a v sobotu bude slavnostně pokřtěno," uvedl starosta Pavel Kašpárek.

Autorem kašny je jihočeský sochař Tomáš Proll. Doprostřed umístil oslíka jakožto odkaz k historii obce. Ta se totiž kdysi jmenovala Voselno  a dnes se mnozí dokonce chtějí k původnímu názvu vrátit.

Sochu doplňují dvě pítka, jimž dal autor podobu jakýchsi příšer či dráčků. „Odvinulo se to od zdejších stříbrných dolů. Tato místa podněcují fantazii člověka a ten si pak představuje různé živočichy. Navíc je to zároveň tak trochu stroj, protože když lidé na pítku stisknou tlačítko, začne čvachtat nohama ve vodě," upřesnil Tomáš Proll.

Celá kašna je z bronzu a váží zhruba 300 kilogramů. Sochař na ní pracoval zhruba rok. „Nejprve jsem vytvořil model z hlíny. Při téhle velikosti bylo třeba postupovat s citem. Pak se vše odlilo do sádry a sádrové modely jsme dopravili do slévárny, kde udělali jednotlivé díly z bronzu. Ty jsme nakonec svařili," popsal.

Náklady činí 2,5 milionu korun. Většinu dokázalo Úsilné pokrýt díky dotacím, na kašnu byla také začátkem roku vyhlášena sbírka. Díky ní se vybralo sto tisíc korun.

I když dílo již stojí na návsi, na sobotu chystá obec slavnostní odhalení a křest. Při této příležitosti poteče od 13 hodin z kašny místo vody pivo a na okolních lípách budou zavěšené klobásy. K tomu zahraje houslista Pavel Šporcl 
a písničkář Václav Koubek.

Akce začíná už dopoledne, kdy se náves promění v lázeňskou kolonádu. Auta sem budou mít vjezd zakázán a zazní swingové melodie v podání velké ZUŠ Bandu Jiřího Klimeše. „Dokonce jsme si nechali navrhnout i lázeňský pohárek s podobiznou oslíka, abychom mohli korzovat. Doporučeno je obléci se ve stylu 30. let minulého století," dodal Pavel Kašpárek.