Fotografie mrtvého vlka v sobotu zveřejnila na svém facebookovém profilu 1. kaplická televize (1Telka). „Dostali jsme je od jednoho diváka, slíbili jsme ale, že jeho jméno zveřejňovat nebudeme, o publicitu nestojí,“ vysvětlil Luděk Plza z 1Telky z.s., který zjišťoval, jestli to je opravdu vlk a ne československý vlčák. „Pan Ambrož ze ZOO Dvorec řekl, že se stoprocentní jistotou to podle fotek říct nemůže, ale že na 99 procent to je čistý vlk.“

O výskytu vlka na Kaplicku myslivci vědí už léta, podařilo se ho i zachytit fotopastí u vývrhu z divokého prasete.

Odkud sražený vlk pochází, jestli z Rakouska nebo z nějaké české populace, se snad podaří zjistit přesněji. Vlci jsou, podle informací Agentury ochrany přírody a krajiny, na jihu Čech pravidelně pozorováni od roku 2015, a to na Šumavě, v Pošumaví a Novohradských horách.

Vlka, jehož snímky sdílely stovky lidí, nikdo neulovil, jak se objevilo v diskusích na sociálních sítích. Důrazně to řekl Roman Okrouhlý z kaplického odboru životního hospodářství, který zároveň přiblížil, co se dělo s mrtvým zvířetem dál: „Nalezený jedinec byl podroben rentgenovému vyšetření a dále bude probíhat genetické vyšetření, které nám ukáže, zda jde skutečně o čistého jedince nebo křížence se psem.“

Vlk je jedno z nejchráněnějších zvířat v Evropě. „V České republice hrozí za jeho usmrcení dokonce až tři roky odnětí svobody,“ dodal Roman Okrouhlý. „Na Kaplicku a v Novohradských horách to určitě nebyl jediný exemplář, jak se psalo v médiích. Vlci zde působí značné škody na hospodářských zvířatech a na zvěři.“

Zároveň vysvětlil, že možnosti zjistit, kde přesně se samotářství vlci nebo smečky pohybují, jsou velmi omezené. „Nejsou přesně lokalizováni, jelikož na našem území nejsou opatřeni vysílačkami nebo podobnými zařízeními.“