Zájemci se sejdou v 17:30 poblíž křižovatky ulic Rudolfovská a Vodní. Poté se vydají zelenou příbřežní zónou proti proudu potoka. Ta je momentálně zarostlá, zanedbaná a zatím skrytá zrakům veřejnosti. Podle zpracovatelů Adaptační strategie je však cenná jako zelený koridor a skýtá též potenciál budoucího šetrného využití pro odpočinek, volný čas i bezpečné pěší nebo cyklistické spojení z okrajových částí města do centra.

Zájemce územím provede skupina odborníků, v níž budou Eva Semančíková z Jihočeské univerzity, Radek Kyrián z odboru životního prostředí, Vladimír Dolejšek z útvaru hlavního architekta, Vanda Polívková z Centra BAZALKA i zástupci Nadace Partnerství, která společně s dalšími partnery zpracovává Adaptační strategii města na dopady změny klimatu. Jejich úkolem bude mimo jiné odpovědět na otázku, jak zachovat hodnoty tohoto přírodě blízkého území a zároveň naplnit i jeho další funkce (adaptační, biologické, urbanistické nebo rekreační).

U Boršova. Stavba stezky pro pěší a cyklisty Boršov nad Vltavou - Planá.
Stezka do Boršova chystá kolaudaci v květnu, podívejte se

Odpočinek i cestovní koridor

„Existuje určitá vize, že by kolem Vráteckého potoka mohl vzniknout liniový park či zelený koridor, který by podpořil přirozené chlazení města v letních měsících, nabídl prostor pro přírodu a v neposlední řadě sloužil pěším a cyklistům k odpočinku a bezpečným cestám. Bavíme se ale stále v rovině vizí, protože víme, že v současné chvíli tu nejsou vyřešeny například majetkové poměry,” konstatuje náměstek primátora Ivo Moravec.

Součástí úseku D3 z Nažidel na hranice je téměř kilometr dlouhá mostní estakáda Suchdol s jednadvaceti poli a maximální výškou 37 m nad terénem.
Dálnice D3 od Nažidel až k hranici s Rakouskem získala územní rozhodnutí

„Zelený pás kolem Vráteckého potoka má podle nás velký potenciál. Prochází totiž územím, které má v létě tendenci se významně přehřívat, a proto chceme v Adaptační strategii navrhnout konkrétní kroky, jak vizi liniového parku postupně prověřit a naplnit,” vysvětluje Martin Ander z Nadace Partnerství, proč se do centra pozornosti zpracovatelů dostal právě Vrátecký potok.

Komentovaná prohlídka se koná za každého počasí. Sraz zájemců je na parkovišti před supermarketem Lidl na křižovatce ulic Rudolfovská a Vodní.