Výjimky z nočního zákazu vycházení se týkají jen na cesty do práce či k lékaři, ochrany zdraví či majetku a výkonu povolání. Venčit psy lze jen do půl kilometru od domu. Lidé musí případně prokázat, proč z domova vyrazili. Doklad bude možné předložit i zpětně.

Obchody, které i přes současné zákazy mohou fungovat, mohou otevřít v 05:00 a zavřít musí ve 20:00. V neděli si lidé nenakoupí, ale dál mohou využívat nákup jídla z okének restaurací. Zákaz prodeje se netýká lékáren či čerpacích stanic, obchodů na nádražích či letištích či prodejen ve zdravotnických zařízeních.

Herec z Malého divadla Jan Kaštovský pomáhá s trasováním.
Lidi spolupracují, hodnotí herec trasování. Naplňuje mě to, dodává

Nová opatření se dotkla i květinářství, ve kterých smí v jeden čas nakupovat maximálně dva zákazníci. Na farmářských trzích je možné prodávat jen potraviny, a to výhradně tuzemského původu, ale ne občerstvení. Nutné je dodržet vzdálenosti mezi stánky, na 400 metrech čtverečních nesmí být víc než 20 lidí.

Úřady, instituce i soukromé podniky by měly poslat své pracovníky na takzvaný home office, pokud je to možné. Lidé by tak měli víc pracovat z domova.