Vítání ptačího zpěvu pořádá ČSO ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci a navazuje tak na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Letos dobrovolníci pro zájemce připravili od dubna do června více než 110 vycházek. Ty se mohou konat díky obětavosti a snaze organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program.

Prachatice

Sraz v sobotu 22. dubna v 8 hodin na Hrašově louce nad Husineckou přehradou. Odtud půjdeme k srubu „U Kulíška“ na Blanici. Vycházka za ptáky v nivě řeky Blanice, povídání o podpoře hnízdění ptáků, ukázka odchytu a kroužkování, sebou kromě příručního atlasu ptáků a dalekohledu i něco na opékání, bude ohýnek, návrat do 12 hodin. Vede Pavel Světlík (775 042 228), telefon na pracoviště prachatické Dřípatky: 732 796 846.

Frahelž – Nadějská soustava

Sraz v neděli 23. dubna v 7.45 hodin na vlakové stanici Frahelž. S nadějí na nezapomenutelné zážitky při pozorování (nejen) vodního ptactva se vydáme po hrázích Naděje a okolních rybníků, očekávat nás bude i malé překvapení. Vycházku vede Jan Havelka, kontakt na organizátory: Olga Růžičková, Třeboňská záchranná stanice (ekovychova@vydry.org, 775 588 932).

Chýnov

Sraz v neděli 30. dubna v 6 hodin před školou v Chýnově. Vycházka v nejbližším okolí Chýnova bude zaměřena na pozorování, poslouchání a určování ptáků. Akce organizována ve spolupráci s Městskou knihovnou Chýnov. Vede Michael Strnad (strnad.cz@volny.cz, 603 168 356).

Milevsko

Sraz v neděli 30. dubna v 8 hodin na parkovišti u parku Bažantnice. Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, prezentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Josef Jahelka (723 432 988).

Jistebnice

Sraz v pondělí 1. května v 8 hodin na náměstí, před Městským úřadem Jistebnice. Vycházka spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vede Josef Jahelka (723 432 988).

Křenovice – rybník Vyšatov

Akce se koná v pondělí 1. května na jižním břehu rybníka Vyšatov. Sraz v 7 hodin na cestě k ČOV Křenovice. V plánu je pozorování hnízdících a protahujících opeřenců. Se zaměřením na místní vzácně hnízdící bahňáky, jako je pisila čáponohá, tenkozobec opačný či břehouš černoocasý. Exkurze s ornitologem bude doplněna ukázkou kroužkování a odchytů drobných pěvců. Doporučena je gumová obuv nebo nepromokavé pevné boty, neb ranní rose a podmáčeným loukám se asi účastníci nevyhnou. Akce potrvá maximálně do 12 hodin. Je možné se připojit a odpojit kdykoliv v průběhu. Kroužkovací stanoviště bude statické. Vede Jakub Vlček (k.vlcak@gmail.com, 773 124 333).

Tábor

Sraz v sobotu 6. května v 8 hodin na stanici MHD Klokotská hospoda. Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, prezentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ, Stanislav Vyhnal a Josef Jahelka (723 432 988).

Planá nad Lužnicí

Sraz v neděli 7. května v 8 hodin v ulici V Hlinách (před sběrným dvorem). Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, prezentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Stanislav Vyhnal, František Vališ a Josef Jahelka (723 432 988).

Soběslav

Sraz v pondělí 8. května v 8 hodin na silničním mostě přes Lužnici na západním okraji Soběslavi směrem na Vesce. Vítání ptačího zpěvu na nové lokalitě u Lužnice na okraji Soběslavi spojené s poslechem ptáků a jejich kroužkováním. Vede Mirek Bažant, bazant@husitskemuzeum.cz, 734 570 333.

Blatná

Sraz v pondělí 8. května v 8.08 hodin u Tchořovic u Blatné (pod letištěm u rybníka Starý). Organizují ornitologové z Jihočeského ornitologického klubu (pobočky ČSO) a ČSOP Blatná, vycházku vedou Petr Pavlík a Petr Louda a Hana Loudová (kroužkování). Kontakt csopblatna@seznam.cz nebo facebook ČSOP Blatná.

Pacov

Sraz v pondělí 8. května v 8 hodin u parku A. Sovy. Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, prezentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Josef Jahelka (723 432 988).

Vrbenské rybníky

Sraz ve středu 10. května v 8 hodin hrázi rybníka Mladohaklovský u sídliště Máj. Vycházka bude zaměřena na ptactvo rybníků a jejich okolí, povídání o jeho praktické ochraně, mapování a dalších tématech. Celková délka vycházky 6 kilometrů, předpokládaný konec mezi 10. a 11. hodinou. Návrat možný po stejné trase, na MHD Vltava, České Vrbné (celkem asi 4 kilometry). Podle aktuální situace pro zájemce prodloužení vycházky do Haklových Dvorů (celkem 8 kilometrů). Akci pořádá Jihočeský ornitologický klub, Odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví KÚ Jihočeského kraje a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Vede Jan Havlíček a Tomáš Bodnár.

Písek

Sraz v neděli 14. května v 6 hodin na dolním nádvoří Prácheňského muzea, vchod jako do bývalé obchodní akademie. Chcete se potěšit zpěvem ptačího chóru přímo v centru Písku nerušeným hlukem dopravy a jiných městských zvuků? Dozvědět se, kolik druhů ptáků žije s námi přímo ve městě nebo se začít učit poznávat ptáky podle zpěvu? Procházka ranním městem plným ptačího zpěvu, který ještě neruší hluk dopravy, začíná na dolním nádvoří před přednáškovým sálem Prácheňského muzea – vchod průchodem bývalé obchodní akademie. Vede zoolog Prácheňského muzea v Písku Jiří Šebestian (sebestian@prachenskemuzeum.cz). Dalekohledy vítány, uvidíte s nimi desetkrát víc.

Nadějkov

Sraz v pátek 9. června v 16 hodin před Obecním úřadem Nadějkov. Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, prezentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Josef Jahelka (723 432 988).