Se svolením vedení školy i rodičů v anketě Deníku odpovídalo celkem 16 žáků z druhých ročníků a 8 prvňáků. Názory dětí se příliš nerozcházely, shodovaly se ve vlastnostech prezidenta i tématech, kterým by se měl věnovat. A jak děti odpovídaly? Podívat se můžete v naší videoanketě.

Spravedlivé jednání a levnější jídlo

Žena by podle některých prvňáků mohla být lepší prezident a lépe vládnout. „Měla by se snažit o levnější věci, které si kupujeme v obchodě. Měla by být hlavně hodná a spravedlivá,“ odpovídala nesměle brunetka z první třídy.

S ní souhlasila i její kamarádka: „Měla by být solidární, aby zlevnily obchody pro ty chudý, který mají míň peněz, a aby se peníze rozdělovaly spravedlivě.“ „Určitě žena, je hodnější a dobře by řídila stát,“ odvětila na dotaz o pohlaví prezidenta blondýnka.

Další skupinka prvňáků by na Pražském hradě raději viděla muže. „Je silnější a umí lépe vládnout. Měl by být spravedlivý a milý,“ uvedla další dívka s tím, že by měl umět také zařídit, aby se měli všichni dobře a mohli bydlet v domě. „Měl by to být kluk, který dokáže zlevnit jídlo pro všechny, měl by být hodnej a spravedlivej,“ notovali si další dva prvňáci.

Prvňáci by také chtěli usměvavého prezidenta, který dokáže zachovat mír a zajistit zlevnění energií a vody pro své rodiče.

Více volna i peněz pro všechny

Žáci 2. A a B už měli konkrétnější představy než jejich mladší kolegové. Shodli se například na delších prázdninách, kratším pracovním a školním týdnu i vyšších mzdách. „Pan prezident by měl umět mluvit taky cizími jazyky, být spravedlivý a měl by pomáhat lidem. Měl by snížit daně, zvýšit výplaty a taky aby bylo levnější všechno,“ doplňovali se vzájemně druháci.

close Volba prezidenta. info Zdroj: Deník zoom_in Více o volbě prezidenta ZDE.

„Měl by umět dobře mluvit, řídit lidi, zařídit, aby byla škola jen dva dny,“ smál se chlapec v brýlích. „Neměl by také lhát a říkat špatná slova,“ dodal jeho kamarád. „Měl by nám zařídit i velké hračkářství,“ usmíval se další hoch. „Taky by byly super delší prázdniny, zlevnění domů, aut i autobusů, jako jízdenek,“ uvedl další druhák.

Chystají úpravy

Jak informovala ředitelka ZŠ Ševětín Jana Schnelzerová, v současnosti školu navštěvuje celkem 345 dětí do 15 let věku. „Aktuálně společně se zřizovatelem chystáme výstavbu nové moderní učebny informatiky, se samosprávou městyse Ševětín máme totiž výborné vztahy a zajímá se o stav školy,“ podotkla.

Škola se snaží stále inovovat a modernizovat, obnovy se dočkala jídelna i učebna fyziky a chemie. „Máme perfektní interaktivní tabule, digitální měřící systémy Pasco či dokovací stanice na pracovní notebooky pro děti,“ doplnila ředitelka školy.

Mimo to pedagogové a děti udržují i komunitní život v obci, zapojují se do různých projektů, podporují navazování přátelských vztahů a jejich rozvoj v rámci zájmových kroužků. Pořádají také řadu akcí, mimo jiné sportovně-seznamovací kurzy, lyžařský kurz, vzdělávací akce, či tradiční vánoční jarmark.

Základní a mateřská škola Ševětín se nachází ve stejnojmenné obci v dosahu autobusového spojení, spádově ji navštěvují děti i z okolních obcí jako je Bošilec, Drahotěšice, Dynín, Chotýčany, Mazelov, Neplachov, Radonice, Vitín a Vlkov. Areál tvoří vzdělávací objekty včetně jídelny, družiny, tělocvičny, zahrady se hřištěm a pergolou.