Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmínka střílejícímu policistovi

Linec – 43letý policista, který loni 5. srpna zastřelil 14letého zloděje přistiženého při vloupání do supermarketu, byl v Korneuburgu za ublížení na zdraví z nedbalosti odsouzen k osmi měsícům podmíněně.

13.3.2010
SDÍLEJ:

Odsouzený po rozsudku.Foto: Deník/repro

Může tak teoreticky dál pracovat u policie, protože automatický zákaz činnosti následuje až při více než jednoročním odnětí svobody. „Doufám jen, že už nebudete sloužit venku,“ řekl mu k tomu soudce.

Soud má za zjištěné, že obžalovaný a jeho kolegyně při zákroku v supermarketu museli počítat s napadením, když se setkali se zakuklenými muži. Šlo jim přitom o zadržení pachatelů při činu. V tomto úmyslu pronásledovali Floriana P. do skladových prostor, kde obviněný použil zbraň, aby odvrátil domnělý útok na svou osobu. Přitom stiskl spoušť, aniž by mířil na nohy.

Na začátku hlavního líčení obžalovaný ještě prohlásil, že se necítí být vinen. Ve čtvrtek ho soudce proto vyzval, aby si ještě jednou přečetl obžalobu a zamyslel se. V pátek pak obviněný řekl: „Bylo to pravděpodobně tak, že jsem v té situaci, kdy jsem oproti němu stál, reagoval přehnaně. Snad byla jiná možnost, tedy že bych ustoupil,“ řekl. A soudce dodal: Nebo že byste nestřílel… „Při jednání profesionála, které se od vás jako od policisty očekávalo, by Florian ještě žil,“ řekl.

Expolicista řekl, že střílel ve strachu, protože u zloděje ve tmě ve skladu zahlédl motyku. Do zad mladíka zasáhl prý proto, že se zrovna otočil. Linecký deník OÖN k tomu poznamenal, že chlapec měl onu motyku v okamžiku výstřelu zasunutu za opaskem. Jak vypověděl další účastník vloupání, 17letý Roland, byli chlapci ke krádeži navedeni dvěma dospělými. Ještě prý debatovali o tom, jestli do toho má jít i čtrnáctiletý kluk… Když přišli policisté, schovali se před nimi na chvíli v mrazáku s mínus dvaceti stupni, ale pak se pokusili o útěk. Roland, kterému při akci zasahující policistka prostřelila obě nohy, byl později odsouzen za vloupání a sedí.

Státní zástupkyně připustila, že obžalovaný nejednal záměrně, že se v konfrontaci se zlodějem cítil napaden. Zástupkyně poškozeného naopak mínila, že kdo ze dvou metrů střelí někoho do zad, jistě nemířil na nohy. Obviněnému prý muselo být zřejmé, že chlapec chce utéct, a střelil po něm… Soudce uzavřel, že obžalovaný nepomyslel vážně na to, že by mohl chlapci způsobit smrt. Jeho obhajoba, že jednal v omluvitelném omylu z dojmu napadení, nebyla vyvrácena. Přihlédl k dosavadní bezúhonnosti obžalovaného, k jeho doznání a lítosti, kterou označil za věrohodnou, a ke značné spoluvině poškozeného. Uložil policistovi podmínku, ale nezakázal mu práci u policie. „Doufám, že už vám zbraň nikdy nesvěří,“ uzavřel. Rozsudek není pravomocný.

Církev ztrácí ovečky

Aktuální krize v rakouské katolické církvi pokračuje. Po množících se případech oznámení pohlavního zneužívání v seminářích znovu stoupá počet výstupů z církve. Poté, kdy loni dosáhly rekordu a zvýšily se skokově o 43,5 procenta na 9338, vystoupilo jen v linecké diecézi v uplynulém týdnu dalších 117 lidí. Počet stoupal den ode dne – v pondělí a v úterý jich bylo po šestnácti, ve čtvrtek 55. V lednu a v únoru to bylo průměrně deset věřících denně, poznamenal linecký deník OÖN.

Soja letí

Vzhledem k celosvětové poptávce po soji chtějí Horní Rakousy zdvojnásobit plochu, na níž se pěstuje. Celostátně je nyní sklízena z 25 200 hektarů, z nichž 42 procent připadá na Horní Rakousy. Smluvně zaručený příjem má zemědělcům nabídnout atraktivní alternativu k produkci obilovin. Rakouská produkce této plodiny loni činila 74 000 tun. Potřeba byla ale kolem 600 000 tun, z toho 40 000 pro potravinářský průmysl.

U hranic mizí auta

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann varoval před nárůstem případů krádeží aut v příhraničí k České republice. Napsal to pasovský deník PNP.
Po několikaletém poklesu bylo loni v Bavorsku odcizeno 2610 motorových vozidel, tedy meziročně o 4,9 procenta víc. „V českém příhraničí je tento trend patrný nejvýrazněji,“ píše PNP. „Tam počet krádeží stoupl během jediného roku ze 154 na 285.“ Podle listu se jedná často o najatá auta, s nimiž zloději odjíždějí do zemí východní Evropy. „Příčinou nárůstu je mimo jiné nová aktivizace mezinárodně působících band,“ uvádí PNP z Herrmannovy zprávy.
Poznamenává, že právě v poslední době je zjišťováno, že zloději cíleně obhlížejí například okolí veřejných lázní nebo sportovišť po luxusních vozech a kradou je pomocí klíčků vybraných ze šaten těchto zařízení.

Autor: Vladimír Majer

13.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Deník - Naši prvňáci

Představujeme prvňáčky ze Základní a Mateřské školy v Dubném

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Borek zůstal i po otevření dálnice v dopravní pasti

České Budějovice – Nově otevřená část dálnice D3 odvedla většinu automobilového provozu z Borku. Na druhou stranu ale má stále na dopravní dění v obci vliv. Ukazuje se to i při projektu průmyslového parku u Hrdějovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení