Zhruba šest set milionů korun zatím schválilo českobudějovické zastupitelstvo tento týden na posledním jednání jako finanční rámec na projekt stavby nových domů s městskými byty.

Podle náměstka primátora Viktora Lavičky nyní radnici čeká výběr administrátora, který připraví a následně bude i vést architektonickou soutěž o nejlepší návrh na nové objekty. Vzniknout mají v prostoru bývalého vojenského cvičiště Čtyři Dvory. „Předpokládáme, že výběr administrátora bude do poloviny června 2020 s tím, že červenec a srpen věnujeme zpracování podmínek pro soutěž o návrh,“ říká Viktor Lavička.

Podmínky pak budou ještě projednány s Českou komorou architektů. „Vyhlášení soutěže o návrh pak plánujeme v průběhu září 2020,“ dodává Viktor Lavička. Domy mají nabídnout bydlení třeba mladým rodinám. Stavět by se mohlo začít v roce 2022.

Přibližně tak má vzniknou dvě stě nových městských bytů. Podle náměstka primátora Viktora Lavičky předpokládá radnice dvě etapy realizace. „Na definici skladby bytů by se podílela Správa bytových domů. U tohoto komplexu hovoříme jak o dostupném, tak i sociálním a nájemním bydlení,“ přibližuje záměr města Viktor Lavička. Počítá se i s nájemními prostory pro komerci, služby a občanskou vybavenost.

„Záměrem projektu je vytvořit plnohodnotný, architektonicky kvalitní blok městské zástavby,“ doplňuje Viktor Lavička. Na novou výstavbu v lokalitě bývalého cvičiště ve Čtyřech Dvorech se totiž začíná připravovat architektonická soutěž. Už teď se ale ví, že by nový objekt či objekty měly respektovat požadavek na parkování pod terénem a požadavek na kvalitní veřejný či poloveřejný prostor se zelení.

Odhadované realizační náklady jsou aktuálně 600 milionů korun. Projektová příprava si má vyžádat 30 milionů korun.

Na nové bytové výstavbě panuje v zastupitelstvu všeobecná shoda. Při projednávání strategického plánu města ji podpořila i opozice. Například Svatomír Mlčoch přitom poukázal na to, že v Brně nebo Liberci už podobné projekty rozvíjejí.

Tendr na zhotovitele stavby by se mohl podle Viktora Lavičky konat po architektonické soutěži v září 2022. Realizace by měla trvat přibližně dva roky.