„Slibují zlevnění, ale zvýší zálohy o deset až patnáct procent, nevrací přeplatky, nevrací zálohy," vyjmenovala nejčastější problémy Libuše Oulehlová z jihočeského Sdružení obrany spotřebitelů. Za loňský rok se na sdružení obrátilo na tři tisíce lidí. Velkou část z nich tvořili právě ti, kteří naletěli podomním prodejcům malých energetických společností.

Triky těchto obchodníků neznají hranic. Vymýšlejí si, když mluví o konkurenci, zkreslují informace o cenách, nabízejí lákavé slevy, ale už zamlčí definitivní ceny, další poplatky či sankce. Často lžou, říkají, že zastřešují veškeré dodavatele, nebo se vydávají za zástupce velkých firem, aby vzbudili důvěru.

„Tvrdili mi, že jsou ze Státního energetického úřadu. Chtěli vidět dosavadní fakturu a že mi spočítají, kolik ušetřím. Když jsem potom zjišťovala, pro koho skutečně pracují, vyklubala se z toho úplně neznámá firma, žádný úřad," popsala svou zkušenost Marie Růžičková z Českých Budějovic.

„Zmatou lidi, nutí je podepsat smlouvu hned, a dokonce se za ně podepisují," líčí Oulehlová. „Řešili jsme dokonce případ, kdy člověk nabídku prodejce odmítl, a po nějaké době mu přišlo vyúčtování," dodala.

Podle mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy nejsou tyto případy ani zdaleka výjimečné. „Máme zprávy od zákazníků, že je navštíví někdo, kdo se vydává za pracovníka E.ON, ale po podpisu smlouvy zjistí, že jde o úplně jinou společnost," řekl Deníku Vácha.

Sliby levnější elektřiny se brzy vypaří

Nekalé praktiky prodejců, kteří zvoní u domovních dveří a nabízejí levnější elektřinu, neznají mezí. Mohou padnout i takové lži, že současný dodavatel končí a jiná společnost přebírá jeho zákazníky. Na podepsané smlouvě už však nic takového není. „Často chtějí, aby jim lidé ukázali fakturu za elektřinu, nadsadí spotřebu, aby sleva vypadala větší, a zatají jim další poplatky," popisuje jeden z nejčastějších případů klamání Libuše Oulehlová z jihočeského Sdružení obrany spotřebitelů.

Cena za elektrickou energii má totiž několik položek. „Čtyřicet procent z částky na faktuře je cena silové elektřiny," vysvětlil mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha s tím, že tuto částku mohou prodejci elektřiny ovlivnit, protože se mění v závislosti na obchodování této komodity na trzích. „Šedesát procent dělají distribuční poplatky, systémové služby a další položky, které stanovuje Český regulační úřad," dodal Vácha.

Právě tyto regulované poplatky nelze cenově ovlivnit a i při změně dodavatele elektřiny je zákazník platí stále v nezměněné podobě. To neseriózní prodejci často lidem zatajují. Pokud vás navštíví prodejce a nutí vás podepsat smlouvu s výhodnou nabídkou, podrobně si ji prostudujte a nepodepisujte ji hned.