Také Jihočeši se ve stále větší míře stávají oběťmi internetových podvodů. Případy přibývají téměř denně.

Podvodníci se dokonce vydávají i za bankéře nebo ministerstva. Například ministerstvo práce a sociálních věcí nadále důrazně varuje před falešnými SMS a e-maily, které jsou prezentovány jako nabídka příspěvku na bydlení či jiné finanční pomoci. Zprávy obsahují odkazy na falešné webové stránky, které se pouze tváří jako oficiální web ministerstva. Objevují se také falešné weby, které vypadají jako ePortál České správy sociálního zabezpečení nebo Identity občana.

Jediná správná doména ministerstva je mpsv.cz a falešné webové stránky se snaží nalákat občany k poskytnutí citlivých osobních či bankovních údajů, jejichž zneužitím by útočníci mohli získat kontrolu například nad jejich bankovním účtem. Některé podvodné stránky působí velmi věrohodně. Grafická úprava těchto stránek napodobuje stránky MPSV, ČSSZ nebo Identity občana a dalších institucí.

Přišel o sto tisíc

Obětí internetového podvodu se stal v minulých dnech mladý muž na Českobudějovicku. Poškozený uvěřil legendě o napadeném účtu. Podvodník se vydával za zaměstnance jedné české banky. „Poškozeného oslovil s tím, že byl jeho bankovní účet napaden a aby zachránil své peníze, smyšlenou legendou ho přiměl provést čtyři platby ve prospěch několika bankovních účtů,“ řekla k případu jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. Mladík ve strachu, že by mohl o peníze přijít, poslal více než 104 000 korun na uvedené účty. Následně mu došlo, že se zřejmě jednalo o podvodníka a ihned se obrátil na policisty. Ti nyní po pachateli intenzivně pátrají. Hrozí mu až pět let vězení.

Také jihočeští policisté přitom mají projekt, ve kterém radí občanům. Projekt Kyber rádce má pomoci, aby byli lidé opatrní na své peníze. Podle Kyber rádce, pokud vás bude kontaktovat údajný bankéř či policista s tím, že byl váš účet v bance napaden, telefon okamžitě ukončete a obraťte se na svoji banku a policii na oficiální kontakty. Je to podvod. Banka tímto způsobem s klienty nikdy nekomunikuje.

Pavel Farka.
Jihočech Pavel Farka zachránil život. Prezident Pavel ho ocenil za hrdinství

Ministerstvo práce a sociálních věcí upozorňuje, že jediná správná doména ministerstva je mpsv.cz a ministerstvo také varuje, že falešné webové stránky se snaží nalákat občany k poskytnutí citlivých osobních či bankovních údajů, jejichž zneužitím by útočníci mohli získat kontrolu například nad jejich bankovním účtem. Některé podvodné stránky působí velmi věrohodně. Grafická úprava těchto stránek napodobuje stránky MPSV, ČSSZ nebo Identity občana a dalších institucí.

Ministerstvo doporučuje občanům kontrolovat a kriticky vyhodnocovat veškerá sdělení zaslaná elektronickými komunikačními kanály. „Zejména zdůrazňujeme, aby lidé kontrolovali adresu v adresovém řádku svého webového prohlížeče a osobní údaje zadávali pouze na webových stránkách, na kterých mají stoprocentní jistotu, že se nejedná o podvod,“ doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Při aktivním předcházení podvodům spolupracuje ministerstvo s policií a Národním CSIRT ČR. V situacích, kdy dojde k identifikaci falešné domény, reaguje okamžitě a tyto domény blokuje. Je ale důležité připomenout, že se každý týden objevují desítky nových podvodných stránek, které se snaží zneužít důvěry lidí. „V případě, že na podvodné stránky narazíte, je možné je nahlásit prostřednictvím e-mailu posta@mpsv.cz,“ doporučuje ministerstvo.

Jak lze pozvat, že se jedná o podvodnou zprávu, a ne zprávu z ministerstva:
■ Je vám neočekávaně nabízena možnost dávky, příspěvku na bydlení apod., aniž byste o ně žádali.
■ Byli jste požádáni, abyste na stránkách zadali své osobní či bankovní údaje.
■ Je od vás vyžadována okamžitá reakce.
■ Podezřelé webové stránky, příliš komplikované internetové adresy (obsahující např. pomlčky, podtržítka. Zaměněné či zpřeházené znaky – např. msvp). Weby registrované v zahraničních doménách (např. online, pw, net, com…).
■ Text zprávy obsahuje gramatické nebo pravopisné chyby