Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podvodníci nabízejí levný proud

České Budějovice – Podomní obchodníci s nabídkou levné elektřiny klamou Jihočechy. Kdo jim naletí, většinou podepíše nevýhodnou smlouvu, od níž pak není snadné odstoupit.

20.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační: ElektrinaFoto: VLP

Nemilou zkušenost s jedním z nich mají například rodiče Renaty Češkové z Českých Budějovic. Zazvonil u dveří jejich bytu a nabízel jim levnější elektřinu. „Chtěl po rodičích faktury a rozčiloval se, že je nemohou dohledat. Když mu maminka řekla, že by je měli mít ve firmě, nereagoval. Poté mi rodiče zavolali,“ popisuje Čečková, jak se k jednání s podvodníkem dostala.

I jí se zdála nezvaná návštěva podezřelá. „Přišlo mi to nějaké divné a byla jsem proto ráda, že ho matka poslal za švagrem, který u E.ON pracuje. Tam se však muž nevydal,“ podotkla Čečková. „Informovala jsem se i přímo v E.ON, kde mi potvrdili, že nikdo takový u nich nepracuje. Dále lhal a prohlašoval, že se nikdy za zaměstnance společnosti E.ON nevydával,“ líčí dále.

Podle mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy není tento případ ani zdaleka výjimečný. „Podobné zkušenosti mají naši zákazníci poměrně často. Podvodníci většinou získávají zákazníky pro dodavatele alternativních energií. Podle informací od zákazníků nabízejí smlouvy od Bohemia Energy, Centropolu, ale i ČEZ. Při představování a k nalákání klientů používají přitom různé triky. Dojem, že jsou zaměstnanci E.ON, se snaží budit třeba jen tím, že drží v ruce desky s naším logem, často chtějí vidět faktury za elektřinu, aby mohli udělat lákavou nabídku, v krajním případě se dokonce uchylují ke lži, že E.ON končí a oni přebírají klienty,“ vybírá Vácha z repertoáru podvodníků.

Lžou a vydávají se za zástupce velkých firem, aby vzbudili důvěru. Vymýšlejí si, když mluví o konkurenci, zkreslují informace o cenách, mluví o zdražování. Nabízejí lákavé smlouvy, ale už zamlčí definitivní ceny, další poplatky či sankce. To vše dokáží důvěřivým lidem podsunout podvodníci, kteří zvoní u domovních dvěří a nabízejí levnější elektřinu.

Podle advokáta Michala Bieleckého spoléhají tito nepoctivci na neznalost spotřebitelů. Ti by se ale měli bránit, a to i v případě, že si nabídnutou smlouvu včas důkladně nepřečtou a podepíšou ji.

„Smlouvy jsou většinou uzavírány mimo prostory určené k podnikání, a tak mají spotřebitelé možnost od smlouvy odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření, pokud se ještě nezapočalo s dodávkou – ve lhůtě do 1 měsíce a v případě, že dodavatel spotřebitele písemně neupozornil na právo odstoupit od smlouvy, platí lhůta do 1 roku od uzavření smlouvy. V případě, že si to zákazník v uvedené lhůtě ‚rozmyslí‘, nesmí být za zrušení smlouvy nijak sankcionován a smluvní pokuty pro tento případ jsou automaticky neplatné,“ radí advokát.

Podomní prodejci energie se však často snaží tento bod obejít a nechávají spotřebitele podepsat souhlas s tím, že si sám podomního prodejce zavolal. V tomto případě pak možnost odstoupit od smlouvy neplatí.

Podle mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy je ale nejlepším receptem obezřetnost. „Pokud vás někdo takový osloví, ověřte si, že uvádí pravdivé informace. Jestliže se rozhodnete na nabídku kývnout, prostudujte si důkladně smlouvu. Rozhodně nic nepodepisujte hned, ale až po zralé úvaze,“ radí všem klientům.

Společnost ČEZ dokonce kvůli případům neuvážených podpisů smluv, v nichž figurují podvodní prodejci, sepsala desatero pomoci proti neseriózním metodám některých podomních obchodníků s energiemi. „Problematické chování alternativních dodavatelů nám naši zákazníci často hlásí,“ dodává tisková mluvčí společnosti Eva Nováková.

Autor: Hana Svítilová

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Řídil s kamarádem alkoholem

Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky FF JU se snaží své studenty již v průběhu studia vysílat na zkušenou do zahraničí.  Štěpánka Ryklová – Velvyslanectví ČR ve Vídni.
4

Zahraniční zkušenosti studentů Jihočeské univerzity

V pátek naposledy. Kavárna na Sokoláku zavírá. Už je zima, říká majitel

České Budějovice - Pojízdná kavárna Coffee on the Go přivítá v pátek poslední hosty. Od soboty bude zavřená. Příští rok otevře v březnu nebo v dubnu, podle počasí. Podle majitele se už lidé těší do tepla.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Ostré hádce manželů přihlížely dvě děti

České Budějovice - Vyhrocený spor mezi manželskou dvojicí mírnili v pondělí večer v jednom z bytů na sídlišti Máj českobudějovičtí strážníci. Hádce přihlížely dvě malé děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení