Co teď koncem října roste kolem nás, na čem bychom si pochutnali, ale z neznalosti to nesbíráme nebo nevyužíváme?

Za pár dní je Halloween, lidé budou vydlabávat dýně, ale většinu z ní, v podstatě celý vnitřek, vyhodí. Z dužiny si přitom můžou uvařit chutnou polévku, na kterou existuje spousta receptů (Jeden z nich jste mohli najít v Deníku ve čtvrtek 23. října na titulní stránce pozn. aut.). A když přece jen někteří lidé využijí dužinu na polévku, stejně vyhodí dýňová semínka. Ta se přitom dají také použít. Někdo si je nechává na příští rok k výsevu, ale můžeme je upražit a během zimy je pak loupat a jíst. Jsou zdrojem zinku a jsou velmi zdravá.

Také tady na jihu Čech nyní v lesích roste vřes, který ještě kvete. Je to taková zapomenutá bylinka. Nejen že je léčivý, ale když ho nasušíme nebo i v čerstvém stavu jím posypeme maso, které grilujeme nebo osmahneme na pánvičce, dodá jídlu zajímavou vůni a chuť, která se nedá ani popsat. Lidé znají vřes jen jako kytku v lese, která je zdánlivě bez užitku, i když hezká, ale jakmile odkvete, nic víc z ní pak už není. A přitom se nám hodí do kuchyně.

O využití bylinek a plodů dokážete tak poutavě vyprávět, že se lidem až sbíhají sliny. Jak jste se k téhle činnosti dostal?

Jsem vystudovaný zemědělský inženýr, celý život jsem pracoval nebo pracuji v zahradnictví. Bylinky jsou a vždycky bývaly moje hobby, už když jsme zamlada jezdili do přírody, ať se skautem nebo s turistikou do hor. Když jste se naučil bylinky znát, mohl jste je přidávat do každého jídla, které se vařilo, ať už to byly obyčejné polévky z pytlíku nebo konzervy. Když víte, co můžete na louce natrhat a přidat při vaření, tak potom jídlo získává úplně jinou vůni a chuť.

Práci zahradníka dělám od vysoké školy, vlastně jsem začal po vojně. Sloužil jsem tehdy v Prostějově u vrtulníků, což byla etapa života, kdy jsem poznal něco jiného než přírodu.

Jsem takový přírodní člověk. Velmi mě baví hrabat se v zemi, žít v souladu s přírodou a vcítit se do ní. Snažím se žít jako žili naši předkové, tedy skutečně podle přírody a jednotlivých ročních období.

Čím je pro vás tedy podzim?

Jsem přesvědčen, že když přijde podzim, tak by lidé měli zvolnit a snažit se po aktivním období jara a léta trochu si odpočinout, stejně jako to je v přírodě. Lidé se dříve přes zimu také připravovali na jaro, pak se ale až do podzimu nezastavili. Málo času na odpočinek, který od jara do podzimu měli, si proto museli vynahradit alespoň částečně právě přes zimu.