Zrušení slavnostních doprovodných programů při podzimních výlovech ohlásily velké jihočeské rybářské firmy. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci například letos bude bez diváků výlov Rožmberku, který Rybářství Třeboň plánuje na říjen. Konat se nebudou ani slavnosti na břehu Munického rybníka v režii Rybářství Hluboká CZ. V Blatenské rybě podle obchodního ředitele Václava Miloty dokonce plánují přeložení větších výlovů, které jsou jindy spojeny s doprovodným programem o víkendech či svátcích, na všední dny. Důvod je jednoduchý, na úzké hráze se nahrnou při slavnostních výlovech tisíce lidí.

Někde ale bude možné navštívit jiné akce. Třeba v Třeboni město nadále počítá s trhem na náměstí a v Hluboké nad Vltavou chtějí Rybářské slavnosti 28. října uspořádat ve městě u kostela. Podle Valerie Chromé, která program připravuje, se nyní dojednávají podrobnosti.

Hlavním důvodem rozhodnutí rybářských firem je zhoršující se situace a velké riziko nakažení koronavirem mezi diváky i personálu firem při pohybu v omezeném prostoru na hrázích. Na hráz Rožmberku například vloni dorazilo na třídenní akci zhruba 50 000 lidí. Vedoucí technik chovu ryb v Rybářství Třeboň a. s. Zdeněk Eisert uvedl, že tisíce návštěvníků chodily i na výlov Světa, který se konal jednou za dva roky.

Předvolební debata Deníku tentokrát z českobudějovického letiště.
VIDEO: Adepti na post hejtmana Jihočeského kraje debatovali na letišti

O možnost koupit šupináče ale lidé nepřijdou. "Ryby jsou v prodeji na sádkách a prodávat se budou i na výlovech velkých rybníků Rožmberku, Světa nebo Záblatského," uvedl Zdeněk Eisert. Doprovodné programy ale budou zrušeny. V Třeboni však zůstává podle Aleny Seberové, vedoucí odboru kultury městského úřadu, 10. října trh na náměstí a přístupný má být i zámek. Rožmberk se ale bude po změně lovit až následující týden od 12. října. Kvůli koronaviru Třeboňští zrušili letos na podzim i tradiční exkurze pro veřejnost na výlovech a sádkách.

Společnost Rybářství Hluboká CZ také zrušila tradiční slavnosti konané většinou na hrázi Munického rybníku 28. října. Pro Deník to uvedl ředitel firmy Vladimír Kaiser. "My budeme Munický rybník lovit, ale nebude doprovodný program," říká Vladimír Kaiser. Podobně jako ostatní společnosti chtějí i hlubočtí rybáři chránit nejen návštěvníky, ale i zaměstnance před nebezpečím nákazy při velké koncentraci lidí.

Milovníkům rybích pochoutek nabídne náhradní program v menším rozsahu město Hluboká nad Vltavou. "Přeneseme slavnosti na náměstí, aby na té hrázi nebylo pět tisíc lidí," říká Tomáš Jirsa. V restauracích se třeba bude také konat týden rybích specialit. Na 28. října by pak měla na náměstí u kostela hrát v Hluboké nad Vltavou muzika a snaha je i zajistit prodej pochoutek z ryb.

Blatenská ryba už podle obchodního náměstka Václava Miloty také počítá se změnami připravených akcí. "Dohodli jsme se, že nebudeme slavnostní výlovy pořádat," řekl Václav Milota a potvrdil, že se to dotkne třeba u veřejnosti oblíbeného výlovu Podkostelního rybníka v Putimi. Akce se měla 13. října konat i ve spolupráci s putimským Sokolem a obcí. V Blatenské rybě navíc sáhli k dalšímu opatření. Výlovy chystané na soboty nebo svátky chtějí přeložit na pracovní dny a nepočítají ani s tím, že by zveřejnili termíny dnů, kdy zatáhnou sítě.