Hned v pátek přivítala prázdniny spojené s kouzelnou krásou svatojánského období letní romantická hudební pohádka O Šípkové Růžence. O růži se princezna píchla v Českých Budějovicích na Sokolském ostrově u hudebního hřiště za přihlížení několika desítek malých školáků a předškoláků.
„Každý měsíc hrajeme jinou pohádku, když je hezky, jsme venku,“ řekla Vladimíra Dvořáková, vedoucí Pansofie, jež celoroční pohádkový cyklus pořádá. Na závěr si zazpívali s herci i přítomní rodiče a děti.


O něco drsnější pohádku zhlédly s nadšením děti v sobotu odpoledne ve Vrábči. Čtveřice tvrdých mužů ze skupiny historického šermu Bratři z růže předvedla malým divákům, jak se hledá Ostrov pokladů a jak se poté nakládá s nalezeným zlatem a hlavně s těmi, kdo se pokladu chtějí zmocnit. To se dětem zalíbilo natolik, že po představení obklopily šermíře a chopily se jejich rekvizit. „Mně se líbily ty souboje,“ prohlásil sedmiletý Ondra, když zkoušel virbl na šermířském bubínku.


Na Hluboké nad Vltavou měly děti možnost zúčastnit se tajemného nočního pochodu za úplňku, který pro ně připravilo Jihočeské pohádkové království. Dětský den uspořádal pro své malé občany také Trocnov.