Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poháry vozí do Starých Hodějovic hlavně hasičky

Staré Hodějovice - Masopust a další akce pro děti i dospělé, obměněná zásahová jednotka s mladou hasičskou krví a zánovní automobil, hasičská zbrojnice i motorová stříkačka. Tím vším se může pochlubit SDH Staré Hodějovice.

10.3.2010 1
SDÍLEJ:

SDH Staré Hodějovice při soutěži v požárním sportu u Hodějovického rybníka,, které se zúčastnila družstva mužů a žen i družstvo mužů nad 35let.Foto: SDH Staré Hodějovice

A také celkem úspěšným družstvem žen v požárním sportu. „Ve Velké ceně okresu České Budějovice skončily vloni šesté z jedenácti týmů,“ říká na adresu hasiček velitel SDH Aleš Vávra. Následně Vávra připomněl, že pod vedením Aleny Šusterové vyhrály například ženy z SDH Staré Hodějovice poslední soutěž seriálu, která se tradičně koná v sídle hasičů v Českých Budějovicích. Na poličce v hasičárně na návsi ve Starých Hodějovicích zabírají poháry žen téměř celou první řadu.

Muži omladili družstvo a v konkurenci sehraných týmů se zatím prosazují těžko. I oni si ale přivezli pohár za druhé místo v Češnovickém soudku a válečku. Ten sice nepatří do seriálu Velké ceny okresu České Budějovice, ale většina týmů se stejně i na soutěžích mimo velkou cenu „opakuje“. A tak se cení i úspěchy z „pouťáků“, které se konají při jednorázových oslavách sborů. Mimo velkou cenu se třeba konají i pravidelně pořádané soutěže, které ale nejsou součástí velké ceny.

Takovou soutěží by se časem mohlo stát i měření sil vesnic „Honedohemluxu“, které muži ze Starých Hodějovic vloni vyhráli. Prestižního derby se účastnili hasiči z Doubravice, Nedabyle, Starých a Mladých Hodějovic, Heřmaně a Mladého. „Loni v Doubravici byl první ročník. Vyfoukli jsme jim všechny ceny a letos budeme prvenství obhajovat,“ uvedl starosta SDH Luděk Kotek k soutěži, kterou budou letos pořádat 19. června právě Starohodějovičtí. Konat se zřejmě bude na tradičním tréninkovém místě u rybníka, který leží nedaleko silnice do Vidova.

„Teď má sbor celkem sedmdesát šest členů,“ přibližuje více dobrovolné hasiče v obci Aleš Vávra. Zásahová jednotka má 14 členů, přičemž povinné minimum je 9 lidí. S pomocí obce ale hasiči mají potřebné vybavení a naštěstí i dost zájemců, ochotných absolvovat ročně 40 hodin školení, zajistit si zdravotní prohlídky a splnit i další náležitosti. Podle Vávry je lepší, že je hasičů v jednotce více, protože ne všichni jsou stále v obci přítomni a tudíž k dispozici pro případný zásah.

Pomoc obce Vávra velmi oceňuje. Pořídila se díky ní před několika lety dodávka pro devět lidí a obec také zajistila stavbu nové hasičské zbrojnice a koupi nové stříkačky. Hasiči ze Starých Hodějovic sice v posledních letech naštěstí nemuseli zasahovat při požáru, ale při nedávné kalamitě třeba odstraňovali led ze střechy školky a pomáhali obci i s úklidem zastávek. V létě při přívalových deštích zase čistili kanalizaci.

Nejstarším hasičem ve zdejším sboru je Ladislav Vomela, kterému je 76 let, jeho nejmladší kolegové jsou o šedesát let mladší. Dnešní sbor má svým způsobem v obci dva předchůdce. Starší německý hasičský sbor byl založen v roce 1896, český sbor pak svoji historii počítá od roku 1951. SDH Staré Hodějovice je zařazen do kategorie JPO5 a tvoří tak základní článek Integrovaného záchranného systému. Do soutěží nastupují za SDH Straé hodějovice družstva žen a mužů a mužů nad 35 let a žen nad 30 let. Žákovské družstvo ve Starých Hodějovicích nemají.

Sbor dobrovolných hasičů ve Starých Hodějovicích v posledních letech hodně vylepšil s pomocí obce vybavení i zázemí. Boduje však tradičně i na mírně nehasičském poli. V jeho režii se pravidelně odehrává masopust. „Máme růžičkovou koledu. Chodíme v pátek po dolním konci obce a v sobotu v hlavní části Starých Hodějovic,“ říká Aleš Vávra. „Už jsme moc velký a nechceme o to lidi šidit,“ vysvětluje Vávra „prodloužení“ koledy. V poslední době se totiž Staré Hodějovice značně rozrostly a koledníci by je za jeden den stěží obešli. Sám Vávra chodí s koledníky nejméně patnáct let a nyní už postoupil do funkce hejtmana. „Prvního rychtáře šel letos poprvé Zdeněk Farka a matka šla taky prvním rokem, zastával ji Luděk Hůda,“ dodává Vávra k masopustu.

Koleda má jedinou drobnou vadu. Kvůli nedostatku svobodných mládenců už do ní proklouzli i ženáči, ale svobodní jsou stále v drtivé převaze. V průvodu nechybí dělostřelci, rybníkář nebo židé, v maskách chodí i děti. K dispozici bývá také vůz, který slouží jako pojízdná hospoda. „Dělají se tam bramboráky, čepuje se pivo, vaří grog. Podává se klobása,“ popsal dobrodinní, které poskytuje pestře pomalovaný rozlehlý valník, starosta hasičů Luděk Kotek.

Kromě masopustu však hasiči pořádají i další akce. „Začíná to Mikulášskou, pak to pokračuje bálem a potom je masopust,“ naznačil část zimního kulturního programu Vávra. Pravidelně následuje dětské maškarní (letos 13. března) a letos potřetí budou hasiči pořádat i maškarní pro dospělé, které spojí s pyžamovým bálem (uskuteční se 20. března). Na jaře přijde na řadu pod patronátem hasičů stavění máje a dětský den.

Autor: Edwin Otta

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Deník - Naši prvňáci

Představujeme prvňáčky ze Základní a Mateřské školy v Dubném

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Borek zůstal i po otevření dálnice v dopravní pasti

České Budějovice – Nově otevřená část dálnice D3 odvedla většinu automobilového provozu z Borku. Na druhou stranu ale má stále na dopravní dění v obci vliv. Ukazuje se to i při projektu průmyslového parku u Hrdějovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení