Bolavý zub

Své o tom ví Ivo Vyhnálek, kterého o svátcích potrápil zub. Do nemocnice šel na Silvestra ráno, ale odkázali jej na odpolední ordinační hodiny pohotovosti. „V čekárně jsem byl už kolem půl čtvrté, ale nebyl jsem zdaleka první. Na lavicích sedělo patnáct lidí a další přicházeli po mně. Půl hodiny po tom, co lékařka vzala do křesla prvního pacienta, byly obsazeny už i schody v chodbě patra. Mohlo tam být čtyřicet lidí,“ vzpomíná na nával.

Přespolní marodi

Pacienta prakticky odkudkoli si zvykli ošetřovat nejen na zubní pohotovosti. I lékařskou službu první pomoci v menších městech navštěvují běžně přespolní pacienti.

„Máme deset sloužících lékařů. Naše spádová oblast je široká. Jezdí k nám lidé z Českých Velenic, Kaplice, Besednice, měli jsme dokonce dva případy z Třeboňska v loňském roce, protože v Třeboni pohotovost zrušili,“ uvedla pracovnice ekonomického odboru správy polikliniky Marta Sokolíková.

„Naši službu využívají lidé od Bechyně po Olešník, takže spádově přesahuje nejen hranice města, ale i hranice správní oblasti,“ přidává se starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. Tam pohotovost zřizuje město.

„Střídají se tady místní lékaři s těmi, kteří dojíždějí z Budějovic. Teď jde ale o to, zda uvolní kraj milionovou dotaci potřebnou na provoz. Pokud ne, pak by bylo na zastupitelstvu, zda peníze uvolníme z našeho rozpočtu,“ uvažuje.

 

Pohotovosti na Českobudějovicku

České Budějovice, B. Němcové 5, telefon 386 355 555,
Dospělí: Všední dny 18 - 22 h
Víkendy a svátky 8 – 22 h

Dětská pohotovost: Všední dny 8 - 22 h
Víkendy a svátky 9 - 21 h

Trhové Sviny, Sv. Čecha 664, telefon 386 322 509
Děti i dospělí: Všední dny 18 - 22 h
Víkendy a svátky8 – 20 h

Týn nad Vltavou, Sakařova 755, 385 722 222
Děti i dospělí: Všední dny 18 - 22 h
Víkendy a svátky8 – 22 h


Zubní pohotovost

České Budějovice – dolní areál nemocnice
Všední dny 16 – 22 h
Víkendy a svátky 8 – 16 h

Lékárenská pohotovost

České Budějovice, B. Němcové 54 – vstupní terminál nemocnice
Nepřetržitý provoz

Akutní stavy ošetří i ambulance jednotlivých oddělení českobudějovické nemocnice s nepřetržitým provozem.