PREMIÉRY
Koledy poprvé zazní v budějovickém Panském šenku. Většina zpěváků budou navíc zahraniční studenti. „Zapojili jsme se už loniv kampusu, letos měníme prostředí, protože akci spojíme s typickou sváteční večeří a vánočními tradicemi,“ vysvětluje prezident Mezinárodního studentského klubu při Jihočeské univerzitě Lukáš Vrba.

Premiérově se zpívá také v parku Bosonoha. „Je to příležitost se potkat a užít si příjemnou atmosféru,“ těší se manažerka Michaela Jirásková. I tady pro příchozí chystají perličku v podobě rozsvíceného slaměného figurálního betléma.

Prvně se projektu účastníi kapela Sklepmistři, která bude doprovázet žáky Základní školy Mikuláše z Husi v Táboře. Trio hraje ve volném čase pro ra᠆dost a zájmem médií byli zaskočeni. „Dou᠆fáme, že na náměstí vykouzlíme tu správnou předvánoční náladu a společné vystoupení s dětmi se podaří. Snad přijde hodně lidí a rozezpíváme Tábor,“ doufá kapelník Jakub Smrčka.

MALÍ PŘEDSKOKANI
Až čtyřicet dětí z Mateřské školy Plešivec I. v Českém Krumlově pilně nacvičuje písničky pro své vystoupení při Česko zpívá koledy. Dnes začnou zpívat jako první, aby návštěvníky na zpěv koled pěkně naladily. Pódium na krumlovském náměstí tedy bude „praskat ve švech“, až ho malí zpěváčci zaplní. Pak zazpívají děti z Folklórního souboru Pětilístek a v 18 hodin spustí koledy pro zpěváky na celém náměstí Krum᠆lovská dudácká kapela.

ZAČNOU DŘÍV
Na Prachaticku se k Česko zpívá koledy připojí šestnáct obcí. Zpívat budou i v Domově Matky Vojtěchy pro klienty s Alzheimerovou chorobou. Tam ale budou zpívat už odpoledne. Klienti domova mají totiž zvláštní režim a čekat na 18. hodinu nemohou. Například Vitějovičtí chtějí zpívat s rozzářenými prskavkami. Nově se zpívá v Nebahovech.

MĚNÍ ZVYKY
K letošní akci Česko zpívá koledy se nově připojí i Dačice. Dříve vypouštěli balónky s přáním Ježíškovi. Objevila se však oprávněná kritika tohoto projektu s ohledem na znečišťování životního prostředí. Proto se Dačičtí rozhodli neprodukovat zbytečný odpad a místo balónků si letos ekologicky zazpívají české koledy. 

Česko zpívá koledy 2018
Užijte si adventní čas a přijďte si s námi zazpívat koledy. Začínáme ve středu 12. 12. v 18 hodin koledou Nesem vám noviny. Zpívá se na více než 130 místech na jihu Čech. Zpěvník a seznam všech koled najdete ve středečním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku.