Obavy jsou ale zbytečné. „Každý den voda v Lipně ubývá o jeden centimetr, nicméně to je v tomto období standardní stav," vysvětlil včera dispečer Povodí Vltavy Radovan Honza.

„Hladina se nyní dostává do partií nádrže, kde je její pokles vidět daleko více. Úbytek vody je stejný, ale začíná se projevovat rychleji," dodal. Situace, která nastala například na vodním díle Orlík nad Vltavou, tedy nehrozí.

Tam majitele lodí a hausbótů trápí extrémně nízká hladina vody. Kvůli tomu mají problém dostat lodě na břeh. Pokles vody v orlické přehradě je způsobený tím, že přítok do nádrže je menší než stanovený minimální odtok do Vltavy. Úbytek vody na Lipně je také markantní. Radovan Honza ale ujišťuje: „Stále to není žádná anomálie. Jen je to už zkrátka vidět. Přehradu upouštíme ve standardním režimu."
Jachtařská sezona na Lipně končí zhruba za měsíc a podle slov Radovana Honzy mají majitelé lodí zhruba ještě půl metru vody čas vytáhnout lodě na břeh.

Jiří Zajíc, majitel lodi na Lipně, říká: „Vidím, že voda ubývá každý den, ale strach 
o to, že by se mi tím nějak poškodila loď, nemám."

Nicméně pokles hladiny konec jachtařské sezony asi urychlí. „S kolegou se chystáme loď stejně vyndat na břeh. Ale je pravda, že si s tím vyndaváním a zazimováním lodi trochu pospíšíme," uzavřel.

Římovská přehrada se s nízkým stavem vody potýká také. Podle vedoucího provozního střediska v Českých Budějovicích Martina Kaisera je aktuální stav vody v nádrži podprůměrný. Nicméně není to nic, co by mělo vyvolávat obavy. „Léto je již za námi, takže předpokládáme, že by se časem měl zásobní prostor doplnit do průměrné úrovně," říká.

Za nízkým stavem nádrží je abnormálně suché léto, které bylo letos srážkově velice podprůměrné. „V tuhle chvíli ale máme plus minus vyrovnané odtoky s přítokem. Odtok je 850 litrů a přítok zhruba stejně. Teď se tedy po tom dlouhodobém poklesu hladina začíná stabilizovat," uklidňuje Martin Kaiser. Přítok vody do římovské přehrady bude nyní oproti létu vyšší.

Petr Říha, který má chalupu u přehrady, říká: „Přes celé léto bylo vody dostatek. Teď je už znát, že přehrada upouští vodu. Ale v Malši, tady pod přehradou, se lidi ještě před čtrnácti dny koupali. Je vidět, že upouští vody co nejméně, protože v přehradě jí moc není."

Nejstarší přehrada v českokrumlovském regionu, Soběnov, žádné problémy s vodou nehlásí. Jejím primárním účelem je zadržovat vodu pro vodní elektrárnu. „Hladina vody se pohybuje normálně v rozmezí zásobního prostoru. Nic dramatického se neděje," ujistil úsekový technik David Stach.

Pokud by nastal nedostatek vody, sníží se pouze objem vody pro elektrárnu a elektrárna poběží kratší dobu, než je obvyklé. Na prognózu stavu vody v našich přehradách po zimě si ale musíme počkat. „Dopředu se to odhadnout vůbec nedá," uzavírá Radovan Honza.