Dlouhé měsíce příprav, sekání návsi i rozlehlých parkovišť na loukách, pečení několika tisíc koláčů. To všechno předchází Selským slavnostem, které se uskuteční tento víkend v Holašovicích. Pro místní obyvatele to znamená spoustu práce, ale bez tradiční akce už si léto ve vesnici neumí představit.

„Obnáší to zhruba třičtvrtě roku příprav. Slavnosti začínáme plánovat už při schvalování rozpočtu v prosinci, 
v únoru rozesíláme pozvánky řemeslníkům, v březnu vybíráme kulturní program, 
v červnu zajišťujeme tisk vstupenek i mobilní záchody," vyjmenoval Jan Jílek, starosta obce Jankov, pod níž Holašovice spadají.

Místní obyvatelé nemají podle jeho slov kvůli akci žádné zvláštní povinnosti. Většina z nich se však sama aktivně zapojuje, majitelé statků například otevírají dvory a nabízejí domácí koláče nebo chleba se sádlem. „Slavnosti jsou pro mě hlavně pořádná makačka, protože peču koláče. Začala jsem včera a do víkendu se určitě nezastavím. Mám co dělat" komentovala rodačka z Holašovic Milena Hálová.

Ta připravuje sladké pochutiny již od prvního ročníku Selských slavností před patnácti lety. Je totiž vyučená cukrářka a původně brala akci jako možnost přivýdělku pro dceru. „Postupně se do toho zapojila celá rodina a už jsme u toho zůstali. Ze začátku jsme pekli až šest tisíc koláčů. Nyní zvládneme tak polovinu, ale dcera má navíc hospodu, takže i tam si mákneme, přijde spousta hostů," dodala.

Obyvatelé obce podle ní sice při slavnostech musí počítat s drobnými nepříjemnostmi, například hlukem do pozdních večerních hodin, ale  akce se pro ně stala neodmyslitelnou součástí Holašovic. „Sžili jsme se s tím a už by to bez toho asi nebylo ono. I když je to v mnoha ohledech skutečně zápřah," řekla.

Nyní veškeré přípravy vrcholí. Hasiči již začátkem července postavili pódia na návsi, o uplynulém víkendu se do práce pustily i traktory. „Začaly v šest ráno vrčet a pokosily parkoviště. Ta už máme uklizená. Od včerejška sečeme náves a upravujeme celé  prostranství. Dva dny před akcí pak postavíme stánky, lavice a další zázemí pro účinkující i návštěvníky," popsal starosta Jan Jílek.

Také on se domnívá, že místní už si na slavnosti zvykli a přijímají je pozitivně. „Všichni se na to těší a vnímají to jako příležitost pro setkání s kamarády, známými a rodinou. Vlastně se do této akce trochu přesunuly zvyklosti poutě, kdy se lidé sejdou a tráví společně čas," doplnil.

Selské slavnosti se letos uskuteční popatnácté. Nabídnou opět více než 200 stánků s řemeslnými výrobky, ale i novinky, například holografickou vodní show na návesním rybníčku.