Údajně si šel jen něco zařídit do města. V rozpáleném autě však ponechal svého psa, který navíc neměl vodu ani přívod čerstvého vzduchu. Každou chvílí mu tak hrozilo přehřátí. Jeho záchrana pak zaměstnala strážníky, policisty, hasiče, pracovníky odboru životního prostředí i veterinární lékařku na celé odpoledne.

S takovými případy se bohužel setkávají odborníci v těchto horkých letních dnech velmi často. Upozorňují přitom, že podobné pochybení může vyjít majitele zvířete pěkně draho, až na půl milionu korun. „Lidé jsou nepoučitelní a neuvědomují si základní věci. Když nechají svého psa v zaparkovaném autě, je to stejné, jako kdyby ho dali do sauny. Teplota ve vozidle se totiž během krátké chvíle vyšplhá na šedesát až sedmdesát stupňů,“ zdůrazňuje vedoucí odboru životního prostředí budějovické radnice Svatopluk Mika. Dodává, že pes se potí téměř výhradně pouze na tlapách a ochlazuje se dýcháním. V praxi to znamená, že v autě potřebuje spíš průvan a přikrytí mokrým ručníkem. „Zažil jsem otřesný případ, kdy majitel nechal v autě své dva psy celé tři hodiny. Jeden zemřel a druhého zachránil před jistou smrtí mladík, který vyrazil okénko. Ztrátu svého čtyřnohého přítele pak majitel při sepisování protokolu oplakal,“ doplňuje Mika.

Jeho slova potvrzuje i zvěrolékař Bogdan Santarius z Veterinární kliniky Vltava. Podobně extrémní případy se však podle něj stávají maximálně dva až tři za sezonu. „K dehydrataci organismu může dojít velmi snadno. Škála bývá rozmanitá, od lehkého přehřátí až po smrt,“ upozorňuje Santarius. Každoročně se objevují i případy, kdy nechají rodiče v rozpáleném autě i malé děti. Podle mluvčího strážníků Václava Supa se je však většinou podaří zachránit velmi rychle. „Rodiče se zpravidla objeví do pár minut. To, že by museli děti vytahovat až hasiči, tu v posledních letech naštěstí nebylo,“ uzavírá mluvčí Sup.