Na Lannově třídě v Č. Budějovicích je nově otevřené Krajské komunikační a informační centrum, které bě vybudovalo Krajské ředitelství Policie ČR.
Před několika lety sem chodili lidé pro rohlíky a mléko, teď tu mohou nahlásit krádež kola nebo se dozvědí, odkud vyjíždí záchranka. Nové cen〜trum se nachází na rohu Lannovy třídy a Dvořákovy ulice, kde před několika lety byla samoobsluha. Od loňského září zde vyrůstalo nové moderní pracoviště policie.

Mříže tu chybějí

„Otevíráme informační policejní centrum, kde nejsou žádné mříže,“ řekl při slavnostním zahájení jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman.

„Kdokoliv sem může přijít požádat o pomoc nebo o radu a nemusí se bát, že ho čeká kontrola průkazu nebo bzučák ve dveřích. Člověk, který sem přijde, dostane všechny informace jako na kterékoliv jiné policejní služebně,“ pokračuje Radomír Heřman. „Připadá si zde jako člověk první kategorie. Nečeká ho tu policejní přísnost, na kterou jsou lidé zvyklí.“

„V nových prostorech sídlí i policejní mluvčí nebo tlumočníci. Ti jsou připraveni pomáhat cizincům, kteří se na policii obrátí třeba jen o radu nebo se bohužel stanou obětí trestného činu,“ pokračuje Radomír Heřman.

„Zatím počítáme s pětidenní pracovní dobou od sedmi do šestnácti hodin, ale nevylučujeme, že během prázdnin budeme mít otevřeno i sedm dní v týdnu,“ říká jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková. Záleží na návštěvnosti lidí, kteří budou služby centra využívat.

Krajské komunikační a informační centrum není určené jenom pro propagaci mužů a žen zákona.

„Nechceme totiž sobecky tohle lukrativní místo jen pro sebe,“ pokračuje policejní ředitel Radomír Heřman.

„Informační centrum využijí k oslovení veřejnosti také hasiči a zdravotnická záchranná služba. Centrum je totiž společné pro všechny složky Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje,“ dodal Heřman.

„Jsme rádi, že někdo ve městě bude schopen odpovědně informovat občany, například odkud vyjíždíme k nehodám,“ libuje si Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Podobně si zařízení pochvaluje i Lubomír Bureš, ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. „Lidé to sem mají za informacemi o hasičích blíž než k nám na Pražskou třídu.“

Nové policejní centrum s lidskou tváří na Lannově třídě je první podobné zařízení v kraji a ojedinělé i v republice.

Celkové náklady na rekonstrukci objektu včetně vybavení se vyšplhaly na částku 16 milionů korun. „Finanční prostředky na jeho výstavbu jsme získali v rámci projektu P1000 ministerstva vnitra,“ prozradila koordinátorka akce Radka Paulová. Peníze přišly i z Evropské unie.

Vlídné pro děti

Centrum je vlídné i pro matky s dětmi. „Máme zde totiž přebalovací pult a dětský koutek,“ pokračuje Paulová.

Na recepci slouží od pondělí Michaela Jodlová.

„Jsem ráda, že tu mohu lidem radit a být jim nápomocná,“ říká absolventka pedagogické fakulty, která ovládá německý, anglický a ruský jazyk.

Není ale v nové budově sama, kdo je zde jazykově vybaven. „Sídlí tu totiž i náš odbor mezinárodních vztahů,“ prozrazuje Lenka Vildmanová, vedoucí policejního odboru, zabývajícího se spoluprací se zahraničím a tlumočením pro potřeby policie.

Krajské komunikační a informační centrum Policie ČR, Dvořákova ulice 2 (roh Lannovy třídy), České Budějovice, telefon 974 221 209