České Budějovice – Okresní soud v pondělí vyslechl svědka v kauze tří policistů, kteří jsou obžalováni z nedbalosti v případě vraždy manželů Malhockých. Deník přináší reakce přátel Pavla Malhockého.

Petr Mrkáček
blízký přítel rodiny
Jsem přesvědčen, že policisté situaci hrubě podcenili. Když policista, který přišel do bytu, viděl dva vyděšené dospělé a třesoucí se dcery, měl učinit nějaké zásadní rozhodnutí – třeba je odvézt a nečekat na další vývoj. Navíc mu muselo být jasné, že přízemí domu je snadno dostupné. Nejsem policejně vyškolen, ale určitě bych jednal úplně jinak.

Pavel Žalman Lohonka
hudebník
Myslím si, a to bezvýhradně, že bylo v moci policistů této tragédii předejít. Jestliže se Pavel opakovaně obracel na policii se žádostí o ochranu a pomoc, je jasné, že ji potřeboval. Odejít v takové situaci a nechat rodinu napospas, bylo neprofesionální. Zbytečně tak byly zmařeny dva lidské životy a další tím poznamenány.

Pavel Zajíc
kapelník skupiny Nezmaři
Můj jednoznačný názor je, že policisté mohli Pavlovi a jeho rodině pomoci, kdyby to nehodili za hlavu a neodjeli bez dalších opatření, protože se domnívali, že se nic nestane. Tím spíše měli radikálněji jednat, když věděli, že se ta situace táhla už delší dobu. Navíc bylo jasné, že Pavel by je neobtěžoval zbytečně, byl to důvěryhodný a velice hodný člověk…

Jiří Šesták
ředitel Jihočeského divadla
Ohrožuje-li někdo bezpečnost člověka, v tomto případě celé rodiny, a došlo-li již předtím k výhružkám a útokům, tak se s tím mělo něco dělat. Něco konkrétního a radikálního. Nepochybně měla policie zafungovat jinak, zajistit pro Pavla a jeho rodinu bezpečí a nenechat je v té nevyřešené situaci, která skončila tragédií.

Pavel Steffal
ředitel ZUŠ Piaristické nám.

Rozhodně vidím pochybení na straně policie. Policisté, kteří se k Malhockým dostavili, to podcenili a jejich obavy bagatelizovali. Ve všem má být důslednost a tady mohla zabránit dvojnásobné vraždě.

Pavel Petrách
kamarád z trampingu
Vzhledem k tomu, co jsem se dozvěděl z médií i z řad kamarádů Dakoťáka, jak jsme Pavlovi říkali a k nimž jsem měl tu čest se počítat, se domnívám, že pochybení policie bylo závažné. Jestliže byli manželé Malhočtí ještě před osudným dnem ohrožováni na životě, měla být podle mého názoru policie důraznější a dotyčného násilníka od ohrožené rodiny separovat. Nemuselo pak dojít k oné hrůzné události, která v nás zanechala nesmazatelné stopy. My, kteří jsme je znali, nikdy nezapomeneme.