Veřejné zakázky, které vyhlásila českobudějovická radnice v loňském roce, vyšetřuje nyní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.
Tedy stejný policejní útvar, který se v posledních dnech zabýval i kauzou „5. výzvy ROP Jihozápad“. Kriminalisté si v nejbližších dnech vyžádají od primátora a úředníků magistrátu materiály, které se týkají anonymu, jenž na začátku března popisoval, jakým způsobem jsou údajně rozdělovány veřejné zakázky v rámci investic a stavebních zakázek města.

Vyšetřování této kauzy začalo na podnět primátora Českých Budějovic Juraje Thomy, který výše zmiňovaný anonymní e–mail předal k prověření státnímu zastupitelství. „O celém případu a jeho vyšetřování jsem informoval ve středu 3. března radu města a policisté mi zároveň sdělili, že se jím tento týden budou zabývat,“ řekl k této události Thoma. "Je to naprosto legitimní. Je to reakce na anonym ohledně předražených veřejných zakázek. Bližší informace však v tuto chvíli nemám," reagoval na dotaz Deníku náměstek primátora pro investice František Jelen (ODS).

Návštěva policie na magistrátu se shodou okolností plánuje v době, kdy už některé zakázky má prověřit i kontrolní výbor zastupitelstva.
„Iniciovali jsme to, že za účasti všech klubů budou vybrány investice, které prověří kontrolní výbor,“ uvedl za klub ČSSD Josef Průcha. Předseda klubu ČSSD však dodal, že šetření kontrolního výboru nesouvisí s akcí policie. Kontrolní výbor má akce prověřit od výběrového řízení až po realizaci a dodatky.
Hlavní motivací je podle Průchy to, aby město neplýtvalo v době, kdy nemá prostředků nazbyt a přitom nabíhají stále další investiční akce.

Zastupitel za ČSSD zdůraznil, že většina investičních akcí v poslední době byla dražší oproti původním předpokladům, ale zároveň dodal, že někdy jsou vícenáklady nutné a opodstatněné. Žádné konkrétní podezření ohledně manipulace s městskými zakázkami ale ČSSD nemá a podle Průchy, pokud měla někdy věcné výhrady, sdělila je v zastupitelstvu.

Spíše metodické výhrady má k investicím i KSČM. „Nic takového se v zastupitelstvu neobjevilo, že by tam bylo nějaké švindlování,“ uvedl na dotaz Deníku k městským investicím předseda klubu KSČM Petr Braný. Doplnil, že se objevily pouze výhrady k dílčím věcem, jako například k dodatečnému fakturování některých nákladů.

To se v zastupitelstvu stalo například u křižovatky v ulici U Trojice. Braný by ale uvítal lepší plánování klíčových investic i s delším časovým výhledem, na kterém by se všichni shodli a nepodléhal by změnám politické reprezentace města. Připomněl v této souvislostitřeba debaty o splavnění Vltavy a souvisejících akcích.

Náměstek primátora Rudolf Vodička (KDU–ČSL) konstatoval, že pokud je jakékoliv podezření má se prošetřit. Vodička dodal, že i lidovci se účastnili na sestavování seznamu akcí, které bude prověřovat kontrolní výbor. "Ne z důvodu konkrétního podezření, spíš, že to je pravidelná činnost kontrolního výboru," doplnil vodička k úkolu pro kontrolní výbor.

Šéf klubu Zelení a otevřená společnost Svatomír Mlčoch zmínil, že nemůže možnou návštěvu policie na magistrátu komentovat, když nemá informaci o co se přesně jedná. „Nevím, jaký má policie podnět,“ zmínil Mlčoch. Vzápětí ale připojil, že policie obecně má prošetřovat podněty a že je rád, že to udělá i v tomto případě.

Podle informací Deníku se bude kontrolní výbor při svém zkoumání zabývat například rekonstrukcí letní plovárny nebo Lannovy třídy.