Vytvořila společné hlídky složené z příslušníka Policie ČR a městského strážníka, které začaly tento týden střežit v noci bezpečnost českobudějovických obyvatel, především na kritických místech, jako je např. sídliště Máj.


Projekt společných hlídek iniciovala Policie ČR. „Velice špatně jsem nesl sérii nočních přepadení žen, které jsme nedokázali zabránit. Máme k dispozici jenom pět nebo šest hlídek na noc, což je na krajské město málo. Díky městské policii můžeme hlídky posílit a zefektivnit, přičemž v každé hlídce zůstanou zachovány pravomoci obou složek. Hlavním cílem je, aby se lidé mohli v Českých Budějovicích cítit bezpečněji,“ vysvětlil Bohumil Čondl, pověřený řízením Okresního ředitelství České Budějovice.


Na společných hlídkách se dohodl s primátorem Jurajem Thomou, který v současnosti řídí městskou policii. „Je to zajímavý podnět a zároveň první krok k posílení spolupráce mezi městskou a státní policií. Tyto dvě bezpečnostní složky se dosud spíše míjely a příliš spolu, až na operační střediska, nekomunikovaly. Tento stav bych ovšem rád změnil – musejí naopak více spolupracovat. Hlavní cíl mají státní i městská policie přece stejný – chránit pořádek a bezpečí občanů,“ poznamenal primátor.


Strážníci budou v hlídkách s policisty sloužit v rámci přesčasů. „V žádném případě nebude doplnění strážníků do policejních hlídek znamenat oslabení a snížení akceschopnosti městské policie. Strážníci nebudou chybět na běžnou pochůzkovou činnost,“ ujistil primátor Juraj Thoma.


Zkušební projekt společného hlídkování potrvá celý květen. Poté se vyhodnotí, nakolik se projekt osvědčil, a následně se rozhodne, zda se bude ve společných hlídkách pokračovat i nadále, nebo se bude hledat nová forma spolupráce.


Zkušenost z tohoto projektu policisté využijí i nadále, mimo jiné při společných nárazových akcích městské policie a Policie ČR, jako jsou například sportovní zápasy, demonstrace a podobně.