„Díky místní znalosti strážník vždy ví, kdy a kam zaměřit svou pozornost a případným problémům tak může předcházet i pouhou přítomnostní na místě. Ve svých obvodech budou strážníci opravdu něco dělat, a to musí přinést pozitivní výsledky,“ uvedl včera k reorganizaci MP primátor Juraj Thoma.
Strážníkům začala práce v určitých částech města začátkem září, až do konce roku bude systém „běžet“ ve zkušební a dolaďovací době. Podle Thomy budou městští policisté sloužit v obvodu Centrum a Máj nepřetržitě celý den, v ostatních částech pak osm hodin. „Na podzim budeme jednat s řediteli základních škol ohledně zřízení zázemí pro strážníka právě na škole, aby se měl kde najíst, převléci a podobně. Přítomnost strážníků bude mít jistě preventivní význam na samotnou školu i její okolí,“ naznačil primátor s tím, že řada ředitelů je s myšlenkou už teď velice nadšená.


Plán města je mít na každém ze šesti obvodů celkem čtyři stálé strážníky. Cílového stavu chce radnice dosáhnot k začátku roku 2008. „Celkově bude k tomuto datu u městské police sto dvacet tři strážníků.“


Další novinkou v rámci změn MP je také například nasazení psovodů do běžných pěších hlídek. „Nejvíce budou psi hlídkovat na Máji, ale normálně budou také vidět v ulicích,“ slibuje si první muž radnice od tohoto kroku další zvýšení bezpečnosti pro obyvatele města.


O velice špatné organizaci práce bývalého vedení městských policistů svědčí podle Thomy i rozhodnutí podat několik trestních oznámení. Ty se týkají především ne zcela průhledných nákupů některého vybavení pro městskou policii. „Strážníci byli také demotivováni, budeme proto zásadně více pracovat s osobním ohodnocením u každého strážníka,“ uzavřel Thoma.