„V plánu je pět set padesát dva policistů, ve skutečnosti jich na dvanácti obvodních odděleních na okrese slouží pět set tři. Čtyřicet devět kolegů nám chybí,“ bilancuje početní stavy ochránců zákona okresní policejní mluvčí Regina Tupá.

Jejich řady opustili v poslední době zejména policisté, kteří již měli ve služebním poměru odkroucenou pořádnou řádku let. Nejvíce oslabená jsou oddělení přímo v krajském městě. „Na běžnou praxi to ale nemá vážný vliv, pokud je potřeba, řeší se situace vzájemnou výpomocí,“ zdůrazňuje Tupá.

Nábor nových sil

Neznamená to ale, že by policie nepřijímala nováčky. Naopak, zejména zájemce o přímý výkon služby očekává s otevřenou náručí. Pokud se tak ovšem náročné přijímací řízení u policie dá popsat.

„Uchazeč musí být občanem České republiky, starší osmnácti let, bezúhonný, požadujeme minimálně středoškolské vzdělání s maturitou, každý musí prokázat fyzickou, zdravotní a osobnostní způsobilost, naopak nesmí být členem politické strany nebo hnutí a vykonávat výdělečnou činnost či být členem řídících a kontrolních orgánů podnikatelských subjektů,“ vyjmenovává Tupá základní podmínky.

Jejich splnění je předpokladem k tomu, aby uchazeč nastoupil ke studiu na střední policejní škole. „Tam absolvují základní odbornou přípravu, na policejní škole, které máme v Praze, Brně, Jihlavě a Holešově, stráví dvanáct měsíců, následují dva měsíce řízené praxe. Takto připravení policisté potom nastupují k pořádkové, železniční, dopravní, cizinecké a pohraniční nebo ke kriminální policii,“ vysvětluje.

Daleko podrobnější informace o práci u policie, podmínkách přijetí a odborné přípravě se každý uchazeč může dozvědět na personálním oddělení. „Stačí zavolat na číslo 974 226 402 nebo na mobilní číslo 606 762 397. Personalistka každému uchazeči vysvětlí vše, co bude potřeba,“ vzkazuje Tupá.