A to je právě mnohde problém. Ministerstvo dopravy totiž ještě oficiální podobu této cedule nevydalo.

„Českobudějovičtí strážníci rychlost vozidel prozatím neměří. Ministerstvo dopravy dosud neurčilo podobu této konkrétní dopravní značky,“ říká k tomu tisková mluvčí strážníků Katka Schusterová.

Naopak ministerstvo se brání. Speciální označení měřeného úseku sice není na světě, ale lze požít jinou.

„Přestože je označení v rozesílaných materiálech textově přesně popsáno, tak pracujeme na zobrazení značení, které by mělo být hotové někdy na jaře,“ říká z tiskového oddělení ministerstva Jakub Ptačinský. „Ale navíc už existuje podobné značení, které má název ip dvacet dva, a je využívatelné. Tedy jinak, města jej mohu normálně používat,“ dodává Ptačinský.

Řada samotných řidičů by raději byla, aby strážníci radar u silnic nepoužívali.

„Nejsem zastáncem toho, aby měřili rychlost. Městská policie má kontrolovat ve městě pořádek a klid a ne se zabývat řidiči. Pořád se tady přepadává, to by si měli strážníci ohlídat spíše,“ míní třiapadesátieltý Karel Pech z Českých Budějovic. „Ale na druhou stranu, čím méně se bude měřit, tím více budou řidiči jezdit rychleji,“ oponuje svému kamarádovi jeho kolega z práce Ondřej Potažko.

Novým zákonem a nařízeními o městské policii se řídí každé město na Českobudějovicko trochu jinak.

Městská policie v Trhových Svinech používá na měření rychlosti vozidel jeden radar.

Momentální absenci měření nevidí starosta města Radislav Bušek jako velkou obtíž. „Není to problém. Strážníci jsou v terénu,“ uvedl Bušek na adresu městských policistů a dodal, že konají obvyklou hlídkovou službu. „Nic neuspěcháme, počkáme si do února,“ zmínil Bušek s tím, že až ministerstvo dodá příslušné předpisy nechá si město vyrobit potřebnou značku.

Místo k měření pak ještě bude schvalovat Policie České republiky, ale Bušek neočekává žádné komplikace. „Spolupráce s policií je velmi dobrá,“ řekl Bušek a doplnil, že dokonce už městská a státní policie kontrolovaly rychlost pomocí radaru i společně.

Měříme dál!

To strážníci v Týně nad Vltavou rychlost řidičům měří stále.

„V současné době nadále měříme rychlost. A to, že nám zákon nařizuje, že se musíme ptát státní policie, není v podstatě pro nás nic nového. Ale značka nám teď problémy trochu dělá. Takže musíme čekat, až bude zákon kompletní,“ uvedl včera týnský strážník Martin Macháček.

Českobudějovický primátor Juraj Thoma v absenci speciálního značení zase takový problém nevidí.

„Myslím si, že ministerstvo má pravdu. Určitě to není problém chybějící značky. Dohodli jsme se se státní policií, že strážníci mohou měřit rychlost na území města. Jen to musíme policii ohlásit čtyřiadvacet hodin předem. A tedy určitě s označením problém osobně nevidím,“ dodal první muž krajského města Thoma.